V povídce z Broumova, na parketách ze Smíchova i na stezce Hradištkem se setkalo minulé s přítomným

19. leden 2024

Lucie Hašková v Obecní knihovně Hradištko tvoří svorník, kde napříč Evropou prorůstají příběhy 2. světové války do přítomnosti jednotlivců i rodin. Malíř David Čumalo zachytil v obrazech na dřevě osobitou analýzu paměti evangelického kostela na pražské Santošce. Jan Hamerský popisuje svůj autorský internetový projekt Přežij Broumov, včetně povídky Modli se, pracuj a přežij Broumov, kde zobrazuje dějiny viděné zdola.

Broumovský starousedlík Jan Hamerský, malíř David Čumalo a knihovnice Lucie Hašková v ArtCafé

Ve středočeské obci Hradištko byl v letech 1943–1945 tábor náležející do systému koncentračního tábora Flossenbürg. Válečnou historii připomíná Naučná stezka Vystěhované Hradištko, která informuje o nuceném vysídlení oblasti za německé okupace a zřízení vojenského cvičiště zbraní SS. Stezka dlouhá 8 km prochází místy, kde stál pobočný koncentrační tábor, vzpomíná na oběti nacistického násilí před koncem války a vede roklí Dušno, kde byl nalezen archiv K. H. Franka. V Hradištku byli vězněni zejména Francouzi, ale i Španělé, Italové, Rusové a Poláci.

Výstava malíře Davida Čumala I když vím, že hořím, něco mě zebe (12. 2023 – 26. 1. 2024) je k vidění v galerijním prostoru Na Věky, který je součástí Komunitního centra Smíchov. Centrum sídlí v nově zrekonstruovaném (projekt ateliéru MCA) Evangelickém kostele na Smíchově. Čumalovy obrazy malované na parketách patří do výstavního cyklu (Ne)viditelná ruka péče, za nímž stojí kurátoři Karolína Lapešová a Jan Kieweg. 

Povídkové pásmo Jana Hamerského Modli se, pracuj a přežij Broumov vychází ze skutečných událostí středověku i soudobých dějin:

Spustit audio

Související