Koberec jako kumpán, který má svůj rub i líc

20. říjen 2023

Designérka Eliška Kubů vytvořila tapiserii Matka spojující prvky tradičních technik tkaní a modrotisku spolu s výpočetním programem, který usnadňuje barvení vlněné příze. Designér Adam Pisca vtělil svou fascinaci příběhem hraběnky Alžběty Báthory do oboustranné čtyřmetrové tapiserie. Památkář a znalec orientálních koberců Josef Štulc přináší historický kontext a popisuje, co lze číst v kobercích východních kultur.

Oboustrannou tapiserii na motivy příběhu Alžběty Báthory vytvořil Adam Pisca
Designérka Eliška Kubů, textilní výtvarník, designér Adam Pisca, moderátorka Tereza Lišková a památkář a historik umění Josef Štulc v ArtCafé
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.