Úsvit swingu. Zrod umění, které pomohlo překonat krizi
Ve 20. letech minulého století si lidé upřímně mysleli, že blahobyt už bude navždycky a hudba byla plná radosti. S 30. lety ale přišla krize. Co na to hudba? Na tento fakt zareagovala novou sílou! Bylo zde ale i mezidobí, jehož nitky sleduje pořad Úsvit swingu.
Swing 30. let je sice strhující a mnoho lidí ho zná i díky retro vlně, která přišla v novém tisíciletí. Nabízí se ale otázka, jestli tato hudba není ještě zajímavější, než jsme si mysleli, protože současná retro móda kvůli své obchodní podstatě a tlaku na efektivitu poskytuje z opravdového swingu jen nutné minimum. Díky novým technologiím dnes ale dokážeme z prastarých gramofonových desek získat nahrávky tak kvalitní, že mohou člověka opět vtáhnout do hudebních příběhů, které fungovaly jako zprostředkovatelé štěstí v náročných dobách i příjemná hudební revoluce. A nejtěžší byly hlavně první tři roky krize, kdy se swing teprve rodil.
Obrovská popularita Teda Lewise spočívala také v tom, že se vedle swingu nebránil ani dalším oblíbeným žánrům:
JAZZOVÉ POŘADY NA ČRO VLTAVA
09:30 JAZZOFON (Všední dny)
18:00 JAZZOVÝ PODVEČER (Všední dny)
21:00 JAZZ & WORLD LIVE(Čtvrtky)
Související
-
Úsvit swingu. Černošští průkopníci Luis Russell a Benny Moten
Jak se probouzel swing? Možná trochu nostalgicky a s kocovinou po právě skončeném velkém ekonomicko-společenském veselí 20. let.
-
Úsvit swingu. Další dva černošští průkopníci Don Redman a Fletcher Henderson
Dva muzikanti, kteří když se v předchozích šťastných 20. letech setkali, zapsali se do dějin jako zasloužilí pracovníci jazzové avantgardy ústící do swingového období.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.