U ateliéru v Kyjevě zněly výbuchy, s bolestí jsem opustila svá díla, říká sochařka ANi Svami. Jaké to je zvykat si na život v Česku?

26. duben 2022

Sochařka Anna Naduda, známá pod uměleckým jménem ANi Svami, odcestovala z Ukrajiny hned v začátku války, nechtěla riskovat životy svých dětí. „Doma jsem zanechala všechny rozpracované projekty, nyní je moje dílna vystěhovaná, slouží vojákům,“ dodává. Spolupráci ukrajinských a českých umělců i pomoc kulturních center koordinuje teď v Praze Anastasiia Artemyak z Českého centra Kyjev: „Chceme, aby ukrajinští umělci mohli pokračovat ve své práci i v Česku.“

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autoři: Saša Michailidis , Lenka Buriánková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.