Nejlepším filmem Jednoho světa je dokument o opuštěných dětech na Ukrajině. Nechci ukazovat jen tragické scény z války, říká dánský režisér
Dokumentarista Simon Lereng Wilmont představil na festivalu Jeden svět film Dům z třísek, který mapuje osudy dětí v sirotčinci na východě Ukrajiny. Kvůli válce získal dokument podle Wilmonta dramatičtější rovinu, dětské hrdiny se naštěstí podařilo dostat do bezpečí. „Cítím za ně zodpovědnost, udržet emoce na uzdě je těžké,“ dodává autor filmu. Hlavní dramaturgyně festivalu Barbora Hudečková vybízí diváky, aby nezapomínali i na jiné části světa, kde dochází k bezpráví.
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Pracuji s fakty, ale ta nic neřeší. Svět musí podstoupit proměnu, říká dokumentarista Trabalík
Ačkoliv občas spolupracuje s reportážní platformou Voxpot, říká, že blíž než k reportáži má k dokumentu. Zaznamenává v něm dění v místech, kde se aktuálně děje bezpráví.
-
Nepromítejte ruské filmy, zní internetem. To je pro mě nepřijatelné, říká ředitel Jednoho světa
Kultura, společenské problémy, mezinárodní vztahy – všechno to, co Ondřeje Kamenického zajímalo už v době studií filmové vědy, má v sobě post ředitele festivalu Jeden svět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.