Trumpet Masterpieces

24. leden 2023

Nahrávky trubkových koncertů Haydna, Hummela, Joliveta a Bacha, které společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pořídil trumpetista Jiří Houdek. Recenzi připravil Petr Veber.

(…) V Bachově Braniborském koncertu Jiřího Houdka doprovázejí rozhlasoví symfonikové s Vojtěchem Spurným v malém obsazení. Nesnaží se přehnaně o stylovost, ale základní znaky staré hudby vyvstávají zřetelně. Pohyblivý trubkový part je v tomto díle pověstně obtížný. Jiří Houdek ho hraje na menší, kratší trubku, na trubku znějící pronikavěji, ale zde stále příjemně, na nástroj, který se dostává se samozřejmostí do vyšších, respektive nejvyšších poloh. Jiří Houdek jich na nahrávce dosahuje bravurně a čistě, bez usilovného tlaku. Další skladby už hraje na běžný nástroj. Kvalitním kulatým tónem, příjemně a pohodově znějícím, tónem kultivovaným, ale ani trochu akademickým. (…) 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.