Tři drobní giganti. Rozhlasové leporelo o tvorbě českých insitních literátů

Kniha
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kniha

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V historii existovala celá řada nejrůznějších podivínů, osamělých tvůrců, bláznů, solitérů, kteří nikdy nevstoupí do slovníků spisovatelů ani do příruček dějin literatury, a přece by bez jejich přítomnosti byl svět umění jaksi chudší, neúplný. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

V cyklu Schůzky s literaturou s názvem Tři drobní giganti si představíme tři takovéto zapomenuté „velikány"... Prvním drobným velikánem je Bedřich Zarovnal, autor veršovaného pohádkového příběhu s názvem O princi, krásce a babici, který byl původně monumentálním eposem o několika stech stranách. My si představíme jen krátký úryvek z díla, jež částečně skončilo v plamenech.

Druhým drobným gigantem je Teofil Kocyba, který je autorem rytířského příběhu z Ostravska, v němž se navíc posluchačům objasní, jak bylo objeveno uhlí.

Třetím drobným gigantem je Hildegarda Barošová, vskutku ojedinělá autorka sociálně laděných veršů i próz, v nichž tepala zlořády doby a osobitě vysvětlovala své poněkud pokřivené vidění dějin.

Účinkují: Jiří Hromada, Jan Szymik, Petr Křiváček, Josef Somr a Valerie Zawadská

Připravil: Stanislav Migda
Režie: Vlado Rusko