Tenkrát za totáče. Návrat do časů minulých v povídkách Petra Šabacha, Ivana Klímy nebo Daniely Fischerové
Totalita, nebo idyla? Bylo před rokem 1989 líp, jak si dnes mnoho lidí myslí? Od Listopadu letos uplyne už třicet jedna let a ostrý obraz života v reálném socialismu maže čas. Jak se žilo za totáče? Povídky Petra Šabacha, Ivana Klímy, Ivana Binara, Daniely Fischerové a Hany Bělohradské poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Retro vlny ohlazují ostré hrany a samozřejmě – lépe se vzpomíná na chvíle, kdy člověk s kamarády žvýkal Pedro před Priorem, než na to, že léta donášel na svého kolegu z práce. V pěti povídkách českých spisovatelů si připomeneme, že život „za totáče“ nebyl žádná idyla. A i když v nich autorský nadhled dává přednost tragikomice před tragikou, v trapnostech života se ukazuje mnohé z doby vlády jedné strany.
Petr Šabach: Život za persiko
Pamatujete si, že holešovickému výstavišti se dříve přezdívalo Julda Fulda a podpultové Sparty se daly koupit až po čtrnácté hodině? Povídka Život za persiko představuje každodennost šedesátých let minulého století očima mladého vyvrhela a máničky Tomáše. A když do příběhu vstoupí Gusta Fučíková, vdova po národním hrdinovi Julkovi, je na tragikomickou zápletku pěkně políčeno. Pábení na pražské periferii zachycuje Petr Šabach svým osobitě břitkým stylem, který může připomenout Hrabalův Automat svět.
Petr Šabach platí za mistrného vypravěče každodennosti, který zdánlivě banální historkou ze života obyčejných lidí, dokáže podat neobyčejně pravdivé svědectví o době a jejích paradoxech. Povídka Život za persiko pochází z knihy S jedním uchem neveselo.
Ivan Klíma: Beethovenova busta
Vypravěčka povídky Beethovenova busta vyrůstá v době socialistického Československa v rodině, které pevnou rukou vládne přísná matka. Vztah rodičů není příliš láskyplný. Matčina oddanost režimu a otcova křehká umělecká duše nejdou příliš dohromady. Co se stane, když se v bytě, kde rodina žije, objeví docela malá busta otcova oblíbeného skladatele? Poslechněte si povídku z pozdního díla klasika moderní české prózy Ivana Klímy.
Ivan Binar: Příběh z elektrárny
Hrdina Příběhu z elektrárny je strojníkem v chemické úpravně vody Elektrárny Vítězný únor v Ostravě (stejně jako jím byl Ivan Binar v letech 1974–1977). Autor s nahořklým humorem zachycuje vnitřní pocity člověka žijícího ve všudypřítomném strachu z prozrazení vlastních svobodných myšlenek a názorů. Jeho noční můrou jsou kníry přimalované nenápadně propiskou na portrét delegáta patnáctého sjezdu KSČ. Nebude tento klukovský přečin připsán jemu? Nezbortí se tím sociální postavení jeho rodiny a celkem dobré místo elektrárenského strojníka? Poslechněte si povídku plnou obav z odsouzení i zajímavých postřehů ke stavu společnosti za dob komunistického režimu.
Daniela Fischerová: Saturn na Slunci
Je slunné jaro krátce po Sametu a v chodbě Obecního domu, kde se právě koná astrologický kongres, jí mává na pozdrav neznámá žena středního věku. Eva. To, co jedni dávno zapomněli, mají druzí stále bolavě v paměti. A každý náš neupřímný krok, i když snad jen nevědomky učiněný, rozdmýchává tu dávno prožitou křivdu, jako by se stala včera. Poslechněte si povídku, v níž se autorka a hlavní hrdinka v jedné osobě musí vyrovnat se svou minulostí, která se jí tak nečekaně připomene...
Hana Bělohradská: Smrt ministra
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Zvlášť když je někdo popožene. Tak by se dalo mluvit o příběhu jedné obyčejné dívky a vysoce postaveného muže z povídky Smrt ministra. Vrátíme se v ní do padesátých let minulého století, kdy se jasně ukazovalo, že jsou si někteří lidé rovnější.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.