Tělo jako prostor, kde se svádí boj o moc, tematizuje nová kniha Tělo 3.0: Exotizované, změněné, zhroucené
Kolektivní monografie Tělo 3.0: Exotizované, změněné, zhroucené navazuje na tři předcházející tituly. Celou řadu dává dohromady kulturní antropolog a kulturolog Martin Soukup, který se v Těle 3.0 věnuje tělům strženým koloniální mocí. Do knihy přispěla i Magdaléna Ezrová, porodní asistentka a doktorandka FSS UK, která zkoumá kulturní rámce porodu a ženské sexuality. Filosof Ondřej Švec z FF UK přispívá v ArtCafé do diskuse o těle a moci komentářem z filozofické perspektivy.
Související
-
Jak se prožitá bolest vpisuje do lidských těl, šperků nebo barokních plastik?
Mohou nás gesta barokních soch dovést k soucitné meditaci? Je bolest dar? Jakou zprávu o bolesti a radosti našich dní nesou nákrční hodinky z konce 16. století?
-
Ze své knihovny vybírá kulturní antropolog a vysokoškolský pedagog Martin Soukup
Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková.
-
Dílo A. Gormleyho. Ke schopnosti porozumět jazyku prostředí okolo nás napomáhá i výtvarné umění
Vnímání je způsobem naší komunikace s prostředím a odehrává se tedy v jazyce. Jazyce, kterým k nám prostředí promlouvá a jazyce, ve kterém mu rozumíme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.