Tajemný pás a Zlatý lupínek. Poslechněte si pohádky Boženy Němcové
Ivan Řezáč a Jan Hartl čtou dva příběhy ze sbírky Národní báchorky a pověsti jedné z nejvýraznějších osobností české literatury, spisovatelky Boženy Němcové, která zemřela právě před 160 lety. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Božena Němcová je zřejmě nejikoničtější českou spisovatelkou, její jméno je pevně ukotveno v národním povědomí, dokonce i navzdory tomu, že je její literární dílo po dlouhá desetiletí součástí povinné školní četby a že si je v minulosti opakovaně přivlastňovali hlasatelé zcela protichůdných ideologií.
Pozornost nových a nových generací pochopitelně přitahují mnohá tajemství a spekulace, kterými je její život obestřen, a která – zdá se – už nikdy nebudou beze zbytku vyjasněna. Ale nad vším módním a dobovým nakonec zatím vždy vítězí to nejpodstatnější, její literární dílo.
Zdá se, že pozice její Babičky na Olympu české literatury je neotřesitelná. Stejnou měrou však stále přitahují pozornost i pohádky, které v sedmi sešitech vydala mezi lety 1845–1848 pod souhrnným názvem Národní báchorky a pověsti.
Tajemný pás
K méně známým pohádkám z tohoto souboru patří Tajemný pás – příběh, ve kterém najdeme několik motivů, často se opakujících v lidové slovesnosti. Krásná, ale poněkud bezcitná princezna, princ odhodlaný prolomit její chlad pomocí šaškovského inkognita, tajuplný přítel hlavního hrdiny, disponující kouzelnými rekvizitami a schopnostmi. Přesto má tento příběh patřičné pohádkové napětí a možná i trochu překvapí jemným erotickým tajemstvím. Čte Ivan Řezáč.
Zlatý lupínek
Tři vojáci – desátník Valentin, prostý voják jménem Vojín a bubeník Veselín – na své pouti zavítají do zbořeného hradu a jsou podrobeni obtížné zkoušce. Tři černé panny jim sdělí, že pokud s nimi vojáci stráví tři noci, aniž se jich dotknou, vysvobodí je tím. Panny se tak opět stanou bílými, z rozbořeného hradu bude opět krásný zámek a celé údolí bude jedna zahrada... Příběh s názvem Zlatý lupínek čte Jan Hartl.
Související
-
Božena Němcová jako inspirace. Jak na slavnou literátku nahlédli současní povídkáři?
Ke 160. výročí spisovatelčina úmrtí uvádíme původní povídky, které pro Vltavu napsali Marek Šindelka, Anna Bolavá, Tereza Semotamová, Michal Šanda a Pavla Horáková.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.