Svatořečení Jana Nepomuckého
Z knihy Jan Nepomucký: česká legenda. Historik Vít Vlnas vědecky analyzuje zázraky spojené s Janem Nepomuckým, nezpochybňuje ale oprávněnost mučedníkova svatořečení. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Dne 19. března 1729 byl svatořečen vyšehradský kanovník Jan Nepomucký. Kolem postavy Jana z Pomuku, řečeného Nepomuka, panuje řada otázek a nejasností. Mylné bylo už tvrzení kronikáře Václava Hájka z Libočan, podle něhož mučedník zemřel proto, že nechtěl prozradit zpovědní tajemství. Ve skutečnosti byla Janova smrt politická, dostal se do sporu s králem Václavem VI. kvůli volbě kladrubského opata. Příčinou jeho smrti nebylo utopení, ale poranění hlavy. Relikvie, která byla dlouho považována za jazyk, se ukázala být mozkovou tkání.
Ve výčtu sporných informací týkajících se tohoto světce bychom mohli dlouho pokračovat. Mnohé z nich objasňuje historik Vít Vlnas ve své knize Jan Nepomucký: česká legenda. Právě z ní vybíráme pasáže, v nichž autor analyzuje zázraky spojené s Janem Nepomuckým z vědeckého hlediska, ale zároveň nikterak nezpochybňuje oprávněnost mučedníkova svatořečení.
Účinkuje: Vladimír Pokorný
Připravila: Marina Feltlová
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2019.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka