Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice, která se zasloužila o šíření křesťanství

Mělník je svatou Ludmilou prodchnutý, prodávají tu i víno se jménem první české světice

V jednom z nejstarších českých kostelů v Čechách – kostele svatého Petra a Pavla v Mělníku – najdeme řadu odkazů na svatou Ludmilu. Jsou tak dokladem staletí trvající úcty k první české světici v Mělníku, ať už z Mělnicka pocházela, či nikoli.

Kostel zasvěcený Ludmile už tisíc let

Kostel, který je dominantou Mělníka a lze ho vidět spolu se zámkem už zdálky, má románské základy a existoval zřejmě už kolem roku 1000. Posléze byl několikrát přestavěn.

Kostel svatého Petra a Pavla je dominantou Mělníka. Tyčí se spolu se zámkem nad tamními vinicemi

Nalevo od hlavního barokního oltáře nalezneme například sochy Ludmily a Václava. Vyrobila je v sedmnáctém století dílna věhlasných Kosmonoských Jelínků. V severní boční lodi se dochoval renesanční oltář s barokním obrazem, který nese známý výjev – výuku svatého Václava svatou Ludmilou.

Další známý výjev – Ludmilu s šálou – si návštěvníci mohou prohlédnout v jižní boční lodi. Tamní oltář je z padesátých let dvacátého století a nechal ho vybudovat probošt Metelka.

Tradice z šestnáctého století

Na Ludmilu a její odkaz lze v Mělníku narazit doslova na každém kroku. „Najdeme ji tu na řadě míst, nejen v kostelích, ale i na radnici,“ popisuje Renata Špačková, učitelka, mělnická patriotka a editorka sborníku K poctě svaté Ludmile.

Na plácku by měla vzniknout instalace Dlaň svaté Ludmily architektů Pavla Uličného a Anny Cisárikové (vizualizace)

„Není podle mě zcela podstatné, jestli byla odsud, nebo ne. Důležité je, že tu žila v tradici. První místní doklad úcty k ní pochází z šestnáctého století a ta tradice je tím pádem hodně dlouhá. Jsou dokonce doklady, že za první republiky byla Ludmila ještě v běžném povědomí mělnické veřejnosti. Existují vzpomínky, že děti si tehdy hrávaly právě na svatou Ludmilu.“

V Mělníku stojí také nejstarší, Ludmile zasvěcený kostel. Město rovněž plánuje vybudovat na plácku mezi kostelem svatého Petra a Pavla a zámkem vodní instalaci s názvem Dlaň svaté Ludmily. Ve městě lze i koupit víno, které je po Ludmile pojmenované.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.