Suprhrdina

26. květen 2008

Po dlouhé době přichází do českých kin film, o němž se skutečně dá hovořit v superlativech. Producent David Zucker s režisérem Craigem Mazinem se nám rozhodli naložit superdávku amerického humoru, abychom i tady, ve staré dobré Evropě, poznali, zač je toho komedie. UVNITŘ TRAILER!

Už v dětství, kdy jsem poprvé spatřil Limonádového Joea, jsem si parodii zaškatulkoval jako žánr, který si vezme za základ určitý druh filmů, převrátí naruby jeho zavedené postupy, změní celkové ladění a buduje komiku také tím, že situace běžné v předlohovém snímku dovádí ad absurdum. Zaškatulkoval jsem si ji špatně. Moderní trendy v parodii berou za své výrazové prostředky xenofobní vtipy, zesměšňují morální a etická tabu, sem tam přihodí trochu starého známého vzájemného kopání do zadku, pár sexuálních narážek laciných jako kokos v Karibiku a jako třešničku na dortu pořádnou porci nefalšovaného fekálního humoru (prdící scény vždycky zaberou).

V těchto intencích je Suprhrdina dokonalým představitelem svého žánru. Ze zmíněných výrazových prostředků mu neschází naprosto nic a snaha je ještě pokud možno vygradovat dohnala tvůrce k razantním krokům směřujícím k trapnosti, jež nemá obdoby. Kdy jindy zrealizovat nechutnou, neoriginální a na 5 minut protaženou prdící scénu, než ve chvíli romantického sblížení hlavního hrdiny s hlavní hrdinkou.

Suprhrdina

Rick Riker je školní looser, kterého při exkurzi do vědecké laboratoře kousne zmutovaná vážka a jeho tělo tím získá nadlidské superschopnosti. Ale protože všichni víme, že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost, je jasné, že Rick je teprve na počátku dlouhé cesty. Přes své nově nabyté superschopnosti je Rick pouhý teenager se všemi nesnázemi, které k tomu patří. Je po uši zamilovaný do děvčete ze sousedství, bydlí u své tety a strýce, o rodiče přišel jako pětiletý kluk při přepadení v jedné temné uličce. Souvislost s Batmanem v případě dětství a Spidermanem v náctiletém věku rozhodně není pouze náhodná, děj prvního filmu o pavoučím muži tvoří příběhovou kostru pro Suprhrdinu. Ústředním heslem je vykrást a zparodovat vše, co se jen dá, a co se humoru týká, kvantita několikanásobně převyšuje kvalitu. Tam kde by v manželské hádce hodila žena po muži houbičku na mytí nádobí, v Suprhrdinovi letí celý lavor. Použitá nadsázka je poměrně nenápaditá, založená na přehnané gradaci a až na výjimky nevyloudí ani úsměv. Z celého filmu mě pobavila snad jediná scéna, kdy se hlavní hrdina již ve svém suprhrdinském mundúru pokouší hasit planoucího kolegu z branže, nejprve oheň marně utlouká dekou a po několika zoufalých výkřicích: "Použij hasicí přístroj!" vezme minimax a nadále utlouká oheň jím.

Suprhrdina

Filmy Zuckerovy produkce už dávno ztratily svou originalitu. Chybí celistvý příběh, který nahrazuje sbírka druhořadých vtipů nahrubo přilepených k základní fabuli nějakého úspěšného aktuálního snímku. Autoři gagů neváhají zesměšňovat národy, rasy, přesvědčení, sexuální orientaci i morální poselství. Nemám nic proti tomu, celá tradice židovského humoru je založená na schopnosti příslušníků vyvoleného národa dělat si legraci ze sebe sama a přitom jde o inteligentní humor, který jde k jádru věci a je založený na detailní znalosti problematiky, z níž si utahuje. Craig Mazin ovšem dokáže vtipkovat pouze v záchodových intencích. Kdyby měl udělat vtip o rabínech, velmi pravděpodobně by se týkal jejich rouch a toho, zda pod nimi nosí podvazkové pásy nebo zda své copánky na noc rozplétají a dávají do natáček. Pokud budeš Craigu někdy číst tuto recenzi, smíš ve svých dalších filmech tyto nápady volně použít pouze pod podmínkou, že mé jméno neuvedeš v závěrečných titulcích, abych ze studu před inteligentními lidmi nemusel chodit kanálem.

Suprhrdina

Herecké výkony svou kvalitou a přesvědčivostí odpovídají kvalitě scénáře. Castingem prošly dva druhy lidí: druhořadí a neznámí herci, kteří pro svou prkennost nebo nedostatek zkušeností sáhnou po každé nabízené roli, a známé osobnosti, které se rády blýsknou před kamerou a stačí jim, že budou vidět (viz Pamela Anderson v těsném spandexovém ohozu s dekoltem až na břicho).

Suprhrdina

Lístek na Suprhrdinu je vyhozením peněz, film vám nenabídne atraktivní podívanou plnou akce a speciálních efektů, nenabídne atraktivní a promyšlený scénář, ani nápaditou režii, nabídne jen upocené neinveční filmařské řemeslo a humor, na který musíte doslova vypnout mozek. To možná někdy není od věci, ale proč za to platit víc než za DVD v půjčovně?!

Suprhrdina

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD flash trailer, SPI, české stránky filmu

Suprhrdina (Superhero Movie) komedie, USA, 2008

Režie: Craig Mazin, scénář: Craig Mazin, produkce: Craig Mazin, Robert K. Weiss, David Zucker, kamera: Thomas E. Ackerman, střih: Andrew S. Eisen, Craig Herring, Dan Schalk, hudba: James L. Venable

Hrají: Drake Bell (Rick Ricker), Sara Paxton (Jill Johnson), Christopher McDonald (Lou Landers), Pamela Anderson (neviditelná žena), Tracy Morgan (profesor Xavier), Regina Hall (paní Xavierová), Craig Bierko (Wolverin), Leslie Nielsen (strýček Albert Adams) Marion Ross (teta Lucille Adams)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio