Stáří. Ztráty. Smíření? Rukopis Bohumily Grögerové bolí i uchvacuje

2. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohumila Grögerová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Sto let uplyne 7. srpna od narození Bohumily Grögerové, básnířky spjaté s literárním experimentem, překladatelky děl Christiana Morgensterna, Ernsta Jandla či Eugena Ionesca a také tvůrkyně, která rozvíjela možnosti rozhlasového umění. Poslechněte si literárně-hudební pásmo z její uchvacující poezie. Sugestivní zpověď o stáří a samotě najdete on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Bohumila Grögerová, Věra Kubánková
Připravil: Miloš Doležal
Skladby z tvorby Petra Ebena vybrala a režii má Hana Kofránková.
Natočeno v roce 2009.

Přestože se v oblasti poezie pohybovala suverénně od mládí, vždy jí spíše sloužila jako překladatelka ve známé tvůrčí dvojici s Josefem Hiršalem. Práci pro jiné dávala Bohumila Grögerová přednost před vlastní sebeprojekcí a do literatury oficiálně vstoupila až velmi pozdě. Svědčí to o její pokoře před slovem, o snaze uchopit je racionálně.

Básnická skladba Rukopis nese vročení 2006 až 2008. Grögerová ji vydala ve svých devětaosmdesáti letech a byla za ni po právu oceněna cenou Magnesia Litera. Je jedinečným hlasem zralé básnířky, která bez sentimentu a vnějších efektů vypráví o stárnoucím těle a odcházejícím zraku.

mlha se choulí
den za dnem týden za týdnem houstne
deru se deru z mlhy ven
nadarmo
obrůstám mlhou ze všech stran

Sbírka „je vzpourou ducha proti chřadnoucí hmotě těla. Bytostným opřením se o dřeň slov, šmátráním do mezí i zámezí jazyka,“ napsal Miloš Doležal, básník a autor tohoto vltavského Souzvuku. Jedinečná poezie se v rozhlasovém pořadu z roku 2009 spojuje také s faktem, že polovinu básní přečetla sama Bohumila Grögerová.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...