Staří čeští mistři za hranicemi země

5. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Staří čeští mistři za hranicemi země

Nahrávka Tria barokní hudby (Pavel Hromádka – trubka, Dušan Foltýn – hoboj, Tomáš Thon – varhany). Recenzi připravil Petr Veber.

(…) Kompaktní disk vznikl v roce 2019 v katolickém kostele v Příboře v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Tamní varhany jsou volnou restaurátorskou kopií tamního nedochovaného barokního nástroje. S typickou dispozicí, se čtrnácti rejstříky ve dvou manuálech a čtyřmi v pedálu, se zvukem řadí mezi středně velké nástroje, umožňující pro natáčení jak sólovou hru, tak doprovod jednoho nebo dvou dechových nástrojů. Snímek vydaný firmou Stylton pořídil Český rozhlas Ostrava. Sólové fugy znějí pěkně prezentně, pro sonáty bylo zvoleno snímání, které varhany i hoboj a trubku umístilo víc do celkového prostoru s využitím dozvuku. Zejména u trubky je to v daném barokním repertoáru, využívajícím vyšší dynamiku, logické řešení, s varhanami se musí pojit jakoby z odstupu. V případě subtilnějšího hoboje je to o něco méně šťastné. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Stylton.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...