Staří čeští mistři za hranicemi země

5. květen 2021

Nahrávka Tria barokní hudby (Pavel Hromádka – trubka, Dušan Foltýn – hoboj, Tomáš Thon – varhany). Recenzi připravil Petr Veber.

(…) Kompaktní disk vznikl v roce 2019 v katolickém kostele v Příboře v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Tamní varhany jsou volnou restaurátorskou kopií tamního nedochovaného barokního nástroje. S typickou dispozicí, se čtrnácti rejstříky ve dvou manuálech a čtyřmi v pedálu, se zvukem řadí mezi středně velké nástroje, umožňující pro natáčení jak sólovou hru, tak doprovod jednoho nebo dvou dechových nástrojů. Snímek vydaný firmou Stylton pořídil Český rozhlas Ostrava. Sólové fugy znějí pěkně prezentně, pro sonáty bylo zvoleno snímání, které varhany i hoboj a trubku umístilo víc do celkového prostoru s využitím dozvuku. Zejména u trubky je to v daném barokním repertoáru, využívajícím vyšší dynamiku, logické řešení, s varhanami se musí pojit jakoby z odstupu. V případě subtilnějšího hoboje je to o něco méně šťastné. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Stylton.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.