Stanislav Beran: Loď, co vás vynese až do nebes

25. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dívka, samota, osamělost, smutek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh o ztrácení dětství i dospělosti. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Jan Sulovský
Účinkují: Paulína Labudová, Jaroslav Krejčí, Naděžda Chroboková-Tomicová, Petr Kubes, Aleš Spurný
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2014

Stanislav Beran je dnes již zavedeným českým povídkářem a romanopiscem. Narodil se v roce 1977 v Jindřichově Hradci, kde také vystudoval gymnázium. Vysokou školu, konkrétně pedagogickou fakultu, absolvoval v Ústí nad Labem.

Nejprve své literární počiny publikoval časopisecky. Debutoval v roce 2002 básnickou sbírkou, záhy ale začal tvořit především prózu. Asi nejvíce bylo o autorovi slyšet v roce 2016 v souvislosti s vydáním románu Vyšehradští jezdci.

Dnes je jeho hlavním zaměstnáním práce ve farmaceutické firmě a psaní je pro Berana stále především koníčkem, stejně jako třeba lezení po skalách či výpravy do hor.

Stanislav Beran necestuje jen mezi literárními formami a různorodými zaměstnáními, stejně pestrá jsou i témata a prostředí jeho textů. Střídají se nejrůznější místa i historická období. Příběhy jsou většinou o lidských vztazích, povahách, vzpomínkách.

Čtěte také

Loď, co vás vynese až do nebes je povídkou ze sbírky, která vyšla v roce 2013. Hlavní hrdina nás zde nechává nahlédnout do svého života, především do práce s problematickými dospívajícími dívkami, sdílí s námi každou myšlenku, úvahu, skutečně mu vidíme do hlavy díky podrobné zpovědi. Vyprávění je velmi emocionální, reálné, a ačkoliv zde nejsou velké dějové zvraty, do poslední vteřiny napjatě očekáváme, co se ještě stane.

autoři: Dominik Mačas , Barbora Petrovická
Spustit audio