Stanislav Beran: Postel

13. květen 2019

Povídka o jednom zvláštním chlapci a o životě za plotem. V režii Víta Vencla čte Ladislav Hampl. Poslouchejte on-line.

Jméno Stanislava Berana se za poslední roky skloňovalo nejintenzivněji před třemi lety, kdy vyšel jeho román Vyšehradští jezdci. Už jemu ale předcházely čtyři další knihy, a to poměrně výrazně žánrově rozrůzněné. Tento rodák z Jindřichova Hradce debutoval básnickou sbírkou, na kterou navázal dvěma povídkovými soubory a novelou Hliněné dny. Zdaleka ale necestuje jen mezi formami, značně různorodá jsou i prostředí a témata jeho textů.

V povídce Postel, kterou napsal přímo pro Český rozhlas, se například odklonil od historických událostí, jimiž se často zaobírá. Tentokrát napsal velmi intimní příběh trochu podivného mladého chlapce žijícího opuštěně vesnickým životem. Povídku čte v režii Víta Vencla Ladislav Hampl.

Účinkuje: Ladislav Hampl

Z autorova rukopisu pro rozhlas připravila Klára Fleyberková.
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2019.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...