Sousedské dílny, 3D tisk, e-knihy nebo půjčování obrazů. I to je dnes Městská knihovna v Praze
Před 130 lety byla založena Městská knihovna v Praze… a ještě před deseti nebo dvaceti lety byl její název stále synonymem pro „půjčovnu knih“, ačkoliv už tehdy nabízela mnohé další služby. Čím by ale měla být knihovna pro 21. století?
Všechny epizody
„Naším hlavním úkolem je pořád půjčování papírových knih, nicméně online a pobytové služby budou narůstat. Podstatná je pro nás role knihovny jako ‘třetího místa‘, kde se můžete potkávat s lidmi, kulturou a vzdělaností. A zároveň se snažíme podporovat kreativitu široké veřejnosti a nabízet k ní nízkoprahový přístup,“ prohlásil ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák o směřování jemu svěřené instituce.
Jakým způsobem k tomu ale knihovna přistupuje, co nabízí a jak jim nové plány zkřížila pandemie koronaviru? Co si tu lze všechno vypůjčit domů, stáhnout do počítače nebo vyzkoušet na místě či online? O tom si redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková povídala s odborníky z jednotlivých oddělení zaměřených na výtvarné umění, digitalizaci, technologie nebo na hry, a s jejich kolegy z komunitních dílen.
Související
-
Sto třicet let Městské knihovny v Praze. Co všechno se od roku 1891 proměnilo?
Městská knihovna v Praze letos oslavila sto třicet let od svého založení. Její původní název zněl Knihovna královského hlavního města Prahy.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.