Sousedské dílny, 3D tisk, e-knihy nebo půjčování obrazů. I to je dnes Městská knihovna v Praze

27. prosinec 2021

Před 130 lety byla založena Městská knihovna v Praze… a ještě před deseti nebo dvaceti lety byl její název stále synonymem pro „půjčovnu knih“, ačkoliv už tehdy nabízela mnohé další služby. Čím by ale měla být knihovna pro 21. století? 

Všechny epizody

„Naším hlavním úkolem je pořád půjčování papírových knih, nicméně online a pobytové služby budou narůstat. Podstatná je pro nás role knihovny jako ‘třetího místa‘, kde se můžete potkávat s lidmi, kulturou a vzdělaností. A zároveň se snažíme podporovat kreativitu široké veřejnosti a nabízet k ní nízkoprahový přístup,“ prohlásil ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák o směřování jemu svěřené instituce.

Jakým způsobem k tomu ale knihovna přistupuje, co nabízí a jak jim nové plány zkřížila pandemie koronaviru? Co si tu lze všechno vypůjčit domů, stáhnout do počítače nebo vyzkoušet na místě či online? O tom si redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková povídala s odborníky z jednotlivých oddělení zaměřených na výtvarné umění, digitalizaci, technologie nebo na hry, a s jejich kolegy z komunitních dílen. 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová