Šoková terapie je nutná. Miro Remo natočil portrét zdevastovaného Richarda Müllera i stav slovenské Cooltúry

3. červen 2017

Miro Remo je slovenským filmařem roku 2016. Dokazuje to dvěma filmy. A jeho snímek Richard Müller: Nepoznaný nedávno vstoupil do českých kin.

Mladý slovenský dokumentarista Miro Remo (*1983) přišel vloni se dvěma výraznými filmy. Richard Müller: Nepoznaný je působivý portrét legendárního slovenského zpěváka a živočišného rotoru slovenské pop music především 80. a 90. let.

Film je natočený v době, kdy sice připravuje nové turné a křtí desku, ale je za zenitem, stínem sebe sama, je maniodepresivní a uprostřed svého profesionálního šoubyzového týmu tragicky osamělý. O výslednou podobu museli tvůrci bojovat právě s manažery Richarda Müllera.

Druhý dokument, Cooltúra, pro změnu nesměl do kinodistribuce kvůli tomu, že populární rapeři Rytmus a Majk Spirit nesouhlasili se zařazením záběrů ze svého koncertu. Film sleduje různé akce masové kultury a zábavy od soutěže zemí visegrádské čtyřky v kopání hrobů a recitačních soutěží přes rapové koncerty a velikonoční veselice až po mítink premiéra Fica.

Miro Remo, inspirovaný například Ulrichem Seidlem, v Cooltúře bez dalšího komentáře – ale často kriticky a ironicky – řadí výjevy ze současného slovenského kulturního života. Film se promítal na turné po akademických prostorech, unikl na internet a vzbudil výrazný ohlas.

Dvojice snímků, které spolu úzce souvisí, sleduje vztah zákulisí a pódiové show, bezeslovně komentuje (často tristní) úroveň kultury a zábavních fenoménů a popkulturní mechanismy. Jednou je Remův film širokým průřezem současným Slovenskem, podruhé intimním portrétem muže, který je za zenitem, ale nemůže – a nechce – vystoupit z kola zábavního byznysu, které dlouho sám roztáčel.

Miro Remo kombinuje zřetelný vlastní názor na věci s výtečnými pozorováními probíhajícího dění, citem pro celek i detail. Slovensko se mu před kamerou odhaluje až neuvěřitelně. Jak sám dodává, nemá chuť vyznění svých děl vyvažovat protinázory a jinými polohami, i když vyznívají hořce nebo depresivně. Terapie šokem je někdy potřeba.

Jak oznámili pořadatelé z Asociace českých filmových klubů, která distribuuje film Richard Müller: Nepoznaný, Miro Remo bude mít retrospektivu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Poslechněte si rozhovor, který jsme o obou filmech vedli s producentem a spoluscenáristou Markem Kučerou a Mirem Remem v Čajovně!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio