SOČR představuje novou sezonu. Přinese nové koncertní řady i netradiční hudební spojení

26. duben 2019

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstupuje do sezony 2019/2020 s několika novinkami. Nabídne novou prémiovou koncertní řadu, přivítá přední světové sólisty v čele se Sergejem Chačatrjanem coby rezidenčním umělcem.

Svůj komorní cyklus pro velký zájem přesouvá do Anežského kláštera a zakládá Čestnou radu výrazných uměleckých osobností, které budou orchestru poskytovat reflexi a inspiraci k jeho činnosti. Vedle mnoha známých děl provede jednu světovou a dvě české premiéry soudobých autorů. V čele orchestru stojí od loňské sezony šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich a hlavní hostující dirigent Marek Šedivý.

Dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Alexander Liebreich.

Hlavní novinkou sezony 2019/2020 je prémiová řada P, která přinese čtyři mimořádně zajímavé koncerty. Jejich protagonisty budou podvakrát přední světový houslista Sergej Chačatrjan, rezidenční umělec SOČRu pro nadcházející sezonu, a další vynikající houslistka Leila Josefowicz, která uvede Koncert Albana Berga s podtitulem „Památce anděla“.

Nejrozsáhlejší zůstává řada R – Klasika v Rudolfinu. „Tato abonentní řada nabídne dvanáct koncertů. K SOČRu se vrátí například maďarský violoncellista István Várdai, který zahraje Koncert Edwarda Elgara, od jehož premiéry uplyne v letošním roce sto let. Várdai bude hrát na nástroj, na který hrávala Jacqueline du Pré, špičková a všeobecně uznávaná interpretka Elgarova koncertu. Vrátí se i jeden z předních francouzských klavíristů současnosti Jean-Efflam Bavouzet. Na závěrečném večeru sezony přednese Ravelův Klavírní koncert,“ uvádí ředitel rozhlasových symfoniků Jakub Čížek.

Štvanice znovu Chrámem hokeje. Bývalá Fuchsova kavárna ožije site-specific událostí

První stadion s umělou ledovou plochou v Československu

První stadion s umělou ledovou plochou v Československu stál na pražském ostrově Štvanice. Stavět se začal podle návrhu architekta Josefa Fuchse v roce 1930. O 17 let později tu československý tým poprvé v historii vyhrál Mistrovství světa v ledním hokeji. Ačkoli byl stadion od roku 2000 kulturní památkou, před osmi lety byl pro havarijní stav zbourán. Zbyla jen chátrající funkcionalistická budova restaurace, ve které se od 90. let střídaly různé hudební kluby.

Dočkáme se i zcela nové skladby přímo na objednávku SOČRu – píše ji Ondřej Štochl. „Dílo určil pro klarinet a orchestr a sólový part v něm nastuduje vynikající finský klarinetista Kari Kriikku. V české premiéře pak zazní vokálně-instrumentální Polednice na text Erbenovy balady od Ondřeje Adámka, na závěrečném koncertu sezony uvedeme kompozici Dark Dreams od rakouského skladatele Georga Friedricha Haase,“ dodává Jakub Čížek.

SOČR našel nový koncertní prostor pro svůj komorní cyklus. Pokračování řady S – Studio1, která se dosud odehrávala ve Studiu 1, bude zasazeno do Anežského kláštera na Starém Městě. Orchestr tak vyjde vstříc velkému zájmu publika, který mnohdy převyšoval dostupnou kapacitu. V nově vzniklé řadě K - Komorní, čítající čtyři koncerty, se představí vítězové Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, dirigent Leoš Svárovský, houslistka Martina Bačová a v neposlední řadě i několik členů tělesa v rolích sólistů.  

Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Koncertní řada N - Nové horizonty nabídne v nadcházející sezoně dva koncerty – nejprve to bude zpracování skladeb Avishaie Cohena, jazzového kontrabasisty a skladatele z Izraele, který vystoupí i s kolegy ze svého tria, a dále ojedinělé propojení živé hudby a filmové projekce. Zazní slavné balety Maurice Ravela a Igora Stravinského společně s novým filmovým ztvárněním obou příběhů od holandského režiséra Lucase van Woerkuma.

Novinkami budou Orchestrální akademie SOČRu, která má za cíl jednak rozšířit příležitosti pro novou generaci mladých hudebníků a zároveň poskytnout zavedeným a zkušeným členům orchestru kontakt s děním v akademickém hudebním světě. Ustanovena bude Čestná rada orchestru, jejímiž členy budou hudební skladatel Georg Friedrich Haas, herec, zpěvák, operní a filmový režisér Ondřej Havelka, tanečník a choreograf Ivan Liška, operní režisér David Radok a hudební skladatel Miroslav Srnka.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio