Štvanice znovu Chrámem hokeje. Bývalá Fuchsova kavárna ožije site-specific událostí

25. duben 2019

První stadion s umělou ledovou plochou v Československu stál na pražském ostrově Štvanice. Stavět se začal podle návrhu architekta Josefa Fuchse v roce 1930. O 17 let později tu československý tým poprvé v historii vyhrál Mistrovství světa v ledním hokeji. Ačkoli byl stadion od roku 2000 kulturní památkou, před osmi lety byl pro havarijní stav zbourán. Zbyla jen chátrající funkcionalistická budova restaurace, ve které se od 90. let střídaly různé hudební kluby.

Čtěte takéSložitý osud Bertramky. Památné místo Mozartova pobytu patří mezi nejcennější české památky

Od listopadu funguje v bývalé Fuschově kavárně kulturní prostor nazvaný Fuchs2, na jehož dramaturgii se podílí i Vila Štvanice. Domácí divadelní soubor Tygr v tísni naplánoval pro Fuchs2 pod názvem Tváří v tvář sérii site-specific večerů. Ten první se uskuteční v režii Zuzany Burianové v pátek 26. a v sobotu 27. dubna a má název Chrám hokeje.

„Cílem projektu je zprostředkovat Pražanům atmosféru hokejového stadionu, který tady stával a jehož součástí byla Fuchsova kavárna. Vešlo se sem až 14 000 diváků, probíhala tady čtyři mistrovství světa a hokejisté tu získali první zlatou medaili," říká režisérka Zuzana Burianová. 

Mezi účinkujícími budou jak profesionální herci, tak neherci, a dokonce i sportovní komentátor České televize Jakub Bažant. Do útrob bývalé Fuchsovy kavárny se po více než osmi letech díky projektu Chrám hokeje vrací i herec a hokejista Vojtěch Havelka. A jaké to pro něj je? „Když jsem sem přišel před třemi týdny, tak jsem tu měl takovou chvilku, kdy jsem vzpomínal, jak to vypadalo, odkud jsme přicházeli na led, kde byly kabiny komentátorů a podobně. Ten stadion mi chybí."

Chátrající stavby a pražské mosty. Vltavské cykly uspěly v soutěži Media na pomoc památkám

Libeňský most

V Českém muzeu hudby byly 23. dubna vyhlášeny ceny 22. ročníku novinářské soutěže Media na pomoc památkám, kterou pořádá občanské sdružení Pro Bohemia a Syndikát novinářů ČR. V kategorii rozhlas uspěly dva cykly, které v roce 2018 vysílala stanice Český rozhlas Vltava v pořadu Mozaika.

Večer bude koncipovaný jako hokejový zápas, takže bude rozdělený na tři třetiny. Během tzv. „volného bruslení" se budou moci diváci volně pohybovat ve všech patrech objektu a interagovat s připraenými instalacemi. Dominantou spodního patra bude hokejová šatna týmu Štvanické kočky. „Diváci budou mít unikátní příležitost stát se součástí hokejové šatny a sledovat, jakým způsobem probíhá domluva mezi trenérem a hokejisty," říká Zuzana Burianová.


Spustit audio