Sloučeniny bóru mají velký potenciál

26. listopad 2013

Zajímavé vlastnosti některých sloučenin bóru zkoumají v Ústavu anorganické chemie Akademie věd v Řeži, kde například vyvinuli látky vhodné pro zpracovávání radioaktivního odpadu.

Co mají společného borová voda, vazelína, některé prací prášky, smalty a raketové palivo? Obsahují sloučeniny prvku zvaného bór.

Jeho chemie se začala psát už před více než 100 lety, kdy německý chemik Alfred Stock připravil první sloučeniny bóru a vodíku – tedy hydridy bóru nebo také borany.

Už tehdy si vědci povšimli určité podobnosti bóru s prvkem, který tvoří základ organické chemie – tedy s uhlíkem.

Jak v rozhovoru s Janou Olivovou připomíná doktor Tomáš Baše z Ústavu anorganické chemie Akademie věd v Řeži, kde se výzkumu sloučenin bóru intenzivně věnují, hydridy bóru zůstaly bez povšimnutí až asi do 2. světové války, kdy se objevil jejich velký potenciál jakožto raketových paliv.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová