Sloučeniny bóru mají velký potenciál
Zajímavé vlastnosti některých sloučenin bóru zkoumají v Ústavu anorganické chemie Akademie věd v Řeži, kde například vyvinuli látky vhodné pro zpracovávání radioaktivního odpadu.
Co mají společného borová voda, vazelína, některé prací prášky, smalty a raketové palivo? Obsahují sloučeniny prvku zvaného bór.
Jeho chemie se začala psát už před více než 100 lety, kdy německý chemik Alfred Stock připravil první sloučeniny bóru a vodíku – tedy hydridy bóru nebo také borany.
Už tehdy si vědci povšimli určité podobnosti bóru s prvkem, který tvoří základ organické chemie – tedy s uhlíkem.
Jak v rozhovoru s Janou Olivovou připomíná doktor Tomáš Baše z Ústavu anorganické chemie Akademie věd v Řeži, kde se výzkumu sloučenin bóru intenzivně věnují, hydridy bóru zůstaly bez povšimnutí až asi do 2. světové války, kdy se objevil jejich velký potenciál jakožto raketových paliv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...