Sloučeniny bóru mají velký potenciál
Zajímavé vlastnosti některých sloučenin bóru zkoumají v Ústavu anorganické chemie Akademie věd v Řeži, kde například vyvinuli látky vhodné pro zpracovávání radioaktivního odpadu.
Co mají společného borová voda, vazelína, některé prací prášky, smalty a raketové palivo? Obsahují sloučeniny prvku zvaného bór.
Jeho chemie se začala psát už před více než 100 lety, kdy německý chemik Alfred Stock připravil první sloučeniny bóru a vodíku – tedy hydridy bóru nebo také borany.
Už tehdy si vědci povšimli určité podobnosti bóru s prvkem, který tvoří základ organické chemie – tedy s uhlíkem.
Jak v rozhovoru s Janou Olivovou připomíná doktor Tomáš Baše z Ústavu anorganické chemie Akademie věd v Řeži, kde se výzkumu sloučenin bóru intenzivně věnují, hydridy bóru zůstaly bez povšimnutí až asi do 2. světové války, kdy se objevil jejich velký potenciál jakožto raketových paliv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?