Slam poetry je vášeň, špinavá sestra poezie i dýně! Jak začít slamovat? Ponořte se do silvestrovského workshopu

31. prosinec 2019

Největší audioportál na českém internetu

Metoděj Constantine, Petra Kultová, Šimon Felenda, Ellen Makumbirofa, Tim Postovit a Pavel Klusák v silvestrovském ArtCafé | 2019 | Foto: Michael Erhart, Český rozhlas, Český rozhlas

Se slam poetry se na Silvestra dostanete do Nepálu, ruského nevěstince nebo na pobřeží Baltu

Hledáte novoroční předsevzetí? Co takhle zkusit slam poetry! Jak začít slamovat, co dělat, abyste u toho nevyhořeli a jak zní opravdu dobrý slam? ArtCafé přináší silvestrovský workshop s mistry a vicemistry České republiky ve slam poetry. Hosty Petry Kultové jsou Metoděj Constantine, Ellen Makumbirofa, Tim Postovit, Šimon Felenda a Pavel Klusák.

Mnozí začínající slameři, ale i diváci mají pocit, že základem slam poetry je hlavně třeskutá zábava a řetězení vtipů. „Je to sice fajn, ale není to potřeba. Spoustě lidí schází sebereflexe a cílí na prdící humor. Když to ale člověk sám v sobě necítí, ať se do toho nenutí,“ říká Šimon Felenda, letošní finalista mistrovství České republiky ve slam poetry a společně s Timem Postovitem mistr v Duo slamu 2019.

„Baví mě, když se lidé smějí, ale z pozice diváka mám radši hlubší věci, než stand-upové výstupy. Akorát osobně nejsem schopný dát do svých slamů během improvizace takovou hloubku a přesah,“ dodává mistr České republiky ve slam poetry z roku 2013 Matěj Masařík, který vystupuje pod jménem Metoděj Constantine.

Slam poetry je možnost, jak vrátit poezii tam, kam patří – na stadiony.
Tim Postovit

Jak si zkušení slameři hledají vlastní témata? „Nikdy nepíšu slam jen o sobě. Vybírám si vždycky téma, které aktuálně řeším, a to může to být třeba feminismus, náboženství nebo rasismus. Použiju ho jako apel a obalím humorem nebo lidovou zkušeností,“ přibližuje vicemistryně České republiky ve slam poetry za rok 2016 Ellen Makumbirofa a dodává: „Oceňuju hlubší, více vrstevnaté slamy. Zároveň mám ráda, když je tam cítit nadhled.“

„Získal jsem pocit, že je potřeba mluvit o něčem, co je živě přítomné v situaci slamu. Snažil jsem se být osobní a mluvit o něčem, s čím se může publikum rychle propojit. Časem jsem se snažil tematizovat samotný slam, hlavně to, co mi na něm lezlo na nervy,“ říká slamer-senior Pavel Klusák. Ten si taky v minulosti vyzkoušel jaké to je, když záměrně polovinu svého několika minutového slamu mlčíte. „Publikum to moc nevzalo, asi jsem mlčel špatně,“ poznamenává se smíchem.

Milí prvoslameři aneb tipy pro začátečníky:

Metoděj Constantine: „Já bych jednoduše doporučil – začnete slamovat a zkuste improvizaci! Dneska je pomálu improvizátorů a většina nové generace jen píše.“

Ellen Makumbirofa: „Neslamujte za každou cenu! Nemyslím si, že slam je pro každého. Je potřeba se dobře znát, najít si svoje téma, které zároveň hýbe společností, a podat ho zábavným, kreativním a zároveň hlubokým způsobem.“

Tim Postovit: „Buďte upřímní a nezůstávejte u jendoduchých vzorců, které zafungují jednou – není to cesta k poetickému dobru, které se snažíme všichni hledat.“

Šimon Felenda: „Když neimprovizujete, je fajn k tomu přistoupit i trochu šprtsky a dobře se slam naučit, včetně gest. Nechoďte na pódium s pocitem ‚nějak to dopadne‘. A hlavně: buďte autentičtí.“

Pavel Klusák: „Je velký rozdíl mezi psaním a performováním v živé situaci. Je potřeba se propojit s první i devátou řadou, vyzářit energii a umět si z té situace i něco vzít.“

A co naopak nedělat? „Podle mě není potřeba se upínat k tomu, kolik vám dá publikum bodů. Všichni jsme kamarádi a jedeme na stejné vlně,“ podtrhuje Matěj Constantine a Ellen Makumbirofa se k němu připojuje s bonusovým vzkazem pro ženy: „Pojďte k nám a nebojte se dělat si srandu samy ze sebe!“ Podle Ellen je na slam poetry scéně málo žen. Problém ale vidí v tom, že ženy mají někdy sklony přicházet s příliš osobními tématy a shazovat samy sebe způsobem, který není publiku příjemný. „Je důležité přinášet do slamu ženská témata, i osobní a emoční, ale stejně tak je důležité umět se nad to povznést.“

Co pro hosty ArtCafé znamená slam? Jak zní vítězné slamy i improvizace ve studiu a co dělat, abyste na své slamerské pouti od mikrofonu k mikrofonu nevyhořeli? Pusttě si celé silvestrovské ArtCafé. Hudbu vybírá Václav Havelka, který vás naladí na očekávané novinky domácí hudební scény a připomene několik výrazných alb končícího roku.

autor: kult

Související