„Sladkost smrti“ v Centru Dox

25. březen 2011

Centrum současného umění Dox v Praze 7-Holešovicích otevřelo tento týden dvě výstavy, jež se, každá svým způsobem, nějak dotýkají lidské paměti a také uchování nasbíraného dokumentačního materiálu.

Ta první, nesoucí název „BigMag“, představuje od včerejška to nejzajímavější z „nezávislé“ časopisecké produkce na území České republiky v letech 1989 až 2011. Druhá výstava v Malé věži Doxu nese název „Sladkost smrti“ a podtitul „Pohled do archivu 3 – parte“.

02293390.jpeg

Je to v pořadí už třetí výstava, která dává nahlédnout do bohatých fondů Archivu výtvarného umění, který založil Jiří Hůla a který od ledna 2010 sídlí jako veřejná odborná knihovna právě v Centru současného umění Dox.

02293388.jpeg

Základ výstavy „Sladkost smrti“ tvoří soubor úmrtních oznámení významných českých výtvarných umělců, historiků umění a kritiků, doplněný o fotografie, filmy a videa. Jaké místo má v Archivu výtvarného umění právě sbírka smutečních oznámení, se Karel Oujezdský v Centru Dox zeptal nejdříve zakladatele Archivu Jiřího Hůly. Poté si k mikrofonu pozval také oba kurátory výstavy – Jana Kuntoše a Lucii Kalátovou.

Výstavu si můžete v Malé věži Centra současného umění Dox v Poupětově ulici v Praze 7-Holešovicích prohlédnout až do 16. června.

Druhá právě otevřená výstava „BigMag: Jiné časopisy v Česku pro roce 1989“, představující to nejzajímavější v „nezávislé“ české časopisecké produkce, je v Centru Dox otevřena do 25. dubna. Informovat o ní budeme podrobněji v úterý 29. března.

Doporučit můžeme také rozsáhlou retrospektivní výstavu významného britského dokumentárního fotografa Martina Parra nazvanou „Assorted Coctail“. Ta v Doxu potrvá do 16. května.

Spustit audio