Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami

Alegorické poselství míru: kurfiřtský saský znak s malbou na kameni od Hanse von Aachena, před rokem 1607

Devátou část dvanáctidílného cyklu o mistrovských artefaktech spjatých s Čechami ve Státní umělecké sbírce v Drážďanech Zelená klenba připravili Marius Winzeler a Ivan Hartmann.

Mezi těmi všemi až zrak oslňujícími exponáty Zelené klenby v drážďanském Rezidenčním zámku je velmi snadné přehlédnout rozměry nepatrnou olejomalbu na jaspisovém achátu, adjustovanou v černém ebenovém rámu obklopeném českými granáty. Tento mimořádně půvabný umělecký objekt nelze nechat bez povšimnutí.

Na rubu této destičky je vyobrazen saský erb, tvořený jemně broušenými a leštěnými polodrahokamy. Obsahuje heraldické symboly veškerých území, která náležela saským kurfiřtům. Tato kamenná intarzie je jednoznačně dílem potomků významné toskánské rodiny zlatníků Castrucciů. Její členové, zvláště otec Cosimo a syn Giovanni, techniku tzv. florentské mozaiky, italsky zvané commesso in pietre dure, zdokonalili s využitím českých kamenů na dvoře Rudolfa II. Jejich dílna na Pražském hradě proslula vedle znázornění erbů především nádhernými krajinnými kompozicemi na pestrobarevných nerostech.

Kurfiřtský saský znak s malbou na kameni Hanse von Aachena, před r. 1607

Charakter tohoto díla vyvolává představu oboustranné plakety, na jejímž reverzu je ztvárněn vlevo sedící svrchovaný saský kurfiřt Kristián II. s kurfiřtským mečem a kloboukem a vpravo se k němu obracející posel míru v brnění. Na rameni mu spočívá palmová ratolest a v ruce drží sošku Minervy, bohyně války, věd a umění, a u nohou mu leží turecké válečné trofeje. Na obloze se vznáší císařský orel a okřídlená bohyně vítězství Niké s vavřínovým věncem a palmovou ratolestí.

autoři: Marius Winzeler , Ivan Hartmann , Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.