Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami

Ojedinělý reprezentant karolinské malby jehlou: Mitra biskupa Friedricha II. z Merseburku, 1360−1370

Osmou část dvanáctidílného cyklu o mistrovských artefaktech spjatých s Čechami ve Státní umělecké sbírce v Drážďanech Zelená klenba připravili Marius Winzeler a Ivan Hartmann. Dramaturgie Jiří Kamen.

379 g vážící a necelých 35 cm vysoká merseburská zlatá mitra vystavená na zámku v Drážďanech je zhotovena ze lnu, vyztuženého mezivrstvou pergamenu. Je podšitá červeným a zeleným hedvábím. Vnější strany čelenky pokrývají figurální výšivky technikou smyčkového a uzlového stehu. Polopostavy světců, jasně se vyjímající na třpytivém pozadí ze zlatých nití, jsou provedeny formou označovanou jako malba jehlou, při níž se barevné stehy různých délek vzájemně prolínají a vytvářejí velmi měkké přechody ve stínování.

Na čelní straně je zpodobněna Matka Boží s dítětem, které po stranách sekundují světci dobře rozeznatelní podle atributů. Nad Pannou Marií se vznáší anděl stejně jako nad Kristem, ztvárněným mezi světci na zadní straně mitry. Závěsné stuhy s červenými hedvábnými střapci, mající podšívku z hedvábného taftu starorůžové barvy, zdobí anděl, hlasatelé evangelia a mučednice víry...

Mitra biskupa Friedricha II. z Merseburku

Malba jehlou umožňuje výšivku porovnat s deskovou malbou. Expresivně modelované tváře s výraznýma mandlovýma očima a plnými rudými rty, způsob úpravy účesů, ale zejména jemně splývavé draperie rouch, barevně a stylově nepatrně odlišené, znatelně připomínají české malířství za Karla IV. Objemné postavy jsou podobné mohutným figurám od Mistra Theodorika na hradě Karlštejn. 

autoři: Marius Winzeler , Ivan Hartmann , Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.