Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami

Mouřenín se safírovou drúzou: Pokus Rudolfa II. o politické připoutání saského kurfiřta Augusta pomocí kolumbijského smaragdového unikátu, dar z roku 1581

Pátou část dvanáctidílného cyklu o mistrovských artefaktech spjatých s Čechami ve Státní umělecké sbírce v Drážďanech Zelená klenba připravili Marius Winzeler a Ivan Hartmann. Dramaturgie Jiří Kamen.

Fascinující opulentní artefakt vznikl v souvislosti s barokním vybavením Zelené klenby v letech 1723−1724, kdy si saský kurfiřt a polský král August Silný přál zcela originálním způsobem vystavit výjimečný poklad v nové klenotnici. Jeho předek, kurfiřt August, pobýval u císaře Rudolfa II., syna svého blízkého přítele Maxmiliána II., několik dní v říjnu 1581 v Praze, kde byl štědře obdarován smaragdovou drúzou o hmotnosti 2,1 kg. Tento shluk krystalů ale nebyl jedním z četných projevů čistého zázraku neživé přírody, jak je znal August na saské straně Krušných hor. Otevřené pukliny tamějších skalnatých stěn nebo útroby rudných žil mu už dříve poskytovaly nevídané dary, posléze putující do císařských sbírek. Tato smaragdová drúza je uměleckou napodobeninou sklářských rud či rudných stupňů. Sestává z šestnácti krystalů smaragdu, z nichž některé poutaly pozornost pro svou neobvyklou impozantnost. 

Tmavě zelené drahokamy pocházely ze smaragdového dolu v Chivor-Somondoco v Kolumbii, který byl v té době provozován pod španělskou korunou Filipa II., jenž svému bratranci Rudolfu II. poslal teprve krátce před Augustovou návštěvou v císařské metropoli zmíněný exotický unikát.

Mohr mit Smaragdstufe - Mouřenín se safírovou drúzou: Pokus Rudolfa II. o politické připoutání saského kurfiřta Augusta  pomocí kolumbijského smaragdového unikátu, dar z roku 1581
autoři: Marius Winzeler , Ivan Hartmann , Jiří Kamen
Spustit audio