Sklo a jeho lidé. Historie, současnost a dědictví světa sklářů
Rozhlasový dokument z oblasti Kamenického Šenova a Nového Boru zkoumá sklo jako fascinující materiál s širokým spektrem specifických zvuků a přináší blízký pohled na různorodé profese, které se výrobou i zušlechťováním skla zabývají.
Sklo je fascinující materiál s širokým spektrem specifických zvuků, zajímavá je i kulturní krajina, ve které se po staletí sklo zpracovávalo a samotné profese, které se výrobou a zušlechťováním skla zabývají. Dokument prostupuje historie i současnost nejstarší sklářské školy na světě, myšlenkový svět sklářských výtvarníků i sonda do dělnických profesí, které se okolo výroby skla točí.
Zvukový svět skla je hučení plynových pecí, sklo praskající v chladící peci, řezání skla i hučení strojů v brusírně. Fascinující zvukový svět skla a zajímavých lidí kolem něj.
Pohybujeme se v městech Kamenický Šenov a Nový Bor a v jejich bezprostředním okolí. Tato oblast byla tradičně známá zpracováním a zušlechťováním skla a i dnes je zde sklo středobodem většiny dění.
Autor prochází místy svého rodiště, nahlíží do malých dílen a ateliérů, zastavuje se ve sklářském muzeu i nejstarší sklářské škole ve střední Evropě a putuje také automatickými provozy Crystalexu, největšího domácího výrobce nápojového skla. Objevuje plejádu specifických zvuků sklářských provozů a naslouchá i popisu pracovních postupů různých sklářských technik. Krátká stopáž dokumentu je však na komplexní, pestrý a barevný svět skla a lidí okolo něho nedostačující.
Otevřenými dveřmi ateliérů, domácích studií a dílen jsme schopni zahlédnout jen příslovečnou spičku onoho skleněného ledovce. I takové krátké setkání může ale být impulzem k návštěvě některého ze sklářských muzeí, dne otevřených dveří sklářské školy nebo největší události pořádané v okolí – Mezinárodního sklářského sympozia IGS. Dokument je také drobnou zvukovou přípravou na Mezinárodní rok skla, kterým se stal právě následující rok 2022.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.