Skateboard je způsob, jak se vypořádat s ruchem velkoměsta a jeho překážkami
Jakub Otčenášek, sinolog a religionista, a Jakub Novotný, antropolog a výtvarník, vyprávějí o tom, co do života, prostoru města i krajiny přináší médium zvané skateboard.
Stylový hudební doprovod pro ArtCafé na kolečkách vybrala Eliška Vidomus. Během pořadu zazní skladby, kde různé typy hranic podrývá flétnistka Naïssam Jalal a rapper Osloob.
Jakub Otčenášek v článku Skateboard jako rituální hračka, který vyšel v časopise Dingir, píše, že skateboarding poskytuje dramatickou podívanou a že také ukazuje lidskou zranitelnost i schopnost překonávat vlastní hranice. Otčenášek se také ptá, v jakém smyslu může být skateboarding rituálem a jak se tento rituál má k veřejnému prostoru. Ve svém textu i v ArtCafé nabízí možné odpovědi, které vycházejí z teorie i jeho osobní zkušenosti.
Skate je fyzický akt milování se s městem, který občas má dost brutální podoby.
Jakub Otčenášek
Jakub Novotný do rozhovoru o skateboardingu přináší i řadu zkušeností a pohledů ze zahraničí. V roli antropologa i jezdce okusil například terén Jordánska, Maroka nebo Palestiny. „Okrajovost skateboardingu mě propojuje s lidmi kolem. S lidmi z jiných kultur, zemí a měst jsem zažíval momenty hlubokého porozumění právě přes skateboarding,“ vypráví Jakub Novotný a dodává, že skate je také možnost, jak se napojit na město nebo krajinu úplně jinak, než jsme zvyklí.
Dokument Skate Over All Barriers, na kterém se podílel Jakub Novotný
Oba hosté se shodují, že skateboarding vede k intimnější prožitku povrchů a objektů, které jsou kolem nás a běžně nám jsou v prostoru města odcizené. Člověk jedoucí na skateboardu skrze kolečka vnímá propojení s městem, cítí i malé nuance terénu. Zároveň oba popisují specifickou dynamiku, kterou lidé na skateboardu do města přinášejí.
Máme zálibu v nemístech. Dokážeme je docenit.
Jakub Novotný
„Skateboarding je neustále kreativní v objevování a apropriaci městského terénu. Částečně je i rezistentní – tím, že přináší nemonentizovanou aktivitu do městských center, která se jinak točí hlavně kolem produkce a konzumace,“ popisuje charakter tohoto fenoménu Jakub Novotný. Dotýká se i současných trendů a snah vyčlenit skateboarding z ulic měst a uzavřít ho jen do skateparků. „Jako skejťák i jako antropolog vnímám stěžejní kvalitu skateboardingu v tom, že se nenechá zavřít do vyhrazených ploch,“ vyjadřuje svou příchylnost k jízdě městem Jakub Novotný.
Skateboard se uchytí v nejrůznějších krajinách a místech. Autorem animací je Jakub Novotný
Jak se pozná dobrý skatepark? Dá se s ohledem na skateboarding plánovat rozvoj města? Kde v Česku vznikly skateparky, které byly postaveny svépomocí? Jak vývoj materiálů a koleček ovlivnil různé generace skateboardistů? Odpovědi na tyto otázky uslyšíte v ArtCafé.
Související
-
Přátelství, adrenalin a pocit svobody. Film King Skate míří do českých kin
Kultovní postavy českého skateboardingu se v dokumentu Šimona Šafránka vracejí k příběhům zlámaných kostí, sdíleného komunitního života i individuální cesty za svobodou.
-
Maxim Habanec: Díky skateboardingu jsem už ve dvaceti viděl půlku světa. Otevřel mi dveře do života
„Starší kluci mě poprvé ve třinácti letech vzali na závody do zahraničí. Já je v Itálii hned vyhrál a dostal za ně tři tisíce euro,“ říká skateboardista Maxim Habanec.
-
Uřízli mu ruce a skončil ve skladu. Nejstarší socha skejťáka na světě se vrátí na pražskou Folimanku
Praha měla první sochu skateboardisty na světě. Autorem bronzového jezdce na prkýnku, který stál od roku 1982 v parku na Folimance, je Jaroslav Hladký.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.