Sisyfos milující svůj valoun. O skladateli Zdeňku Šestákovi s Viktorem Bezdíčkem

14. březen 2023

Hledání světla. Portrét skladatele Zdeňka Šestáka, tak nazval Viktor Bezdíček svoji obsáhlou monografii o českém tvůrci, který je širší hudební veřejnosti znám jako objevitel tzv. citolibské skladatelské školy. O významu a životě Zdeňka Šestáka si s Viktorem Bezdíčkem povídá Jiří Slabihoudek.

Hudební kariéra Zdeňka Šestáka (nar. 1925) se začala rozvíjet během okupace a svého vrcholu dosáhla v nejtužších letech normalizace. V jeho životě a díle se zrcadlí pohnuté dějiny naší země, jak o tom svědčí například rozsáhlá Druhá symfonie, hudba na duchovní témata i komplikace spojené s jeho celoživotním muzikologickým bádáním. V pořadu zazní ukázky z Šestákovy tvorby od sólových skladeb až po komorní, vokální a orchestrální partitury.

O významu Zdeňka Šestáka si s Viktorem Bezdíčkem povídá Jiří Slabihoudek. Vybrané pasáže z knihy čte Vladimíra Bezdíčková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.