Šimon Ornest: Jdeme vždycky až na hranici možností
Kapela The Tap Tap je dnes zavedená značka. Zcela unikátní hudební těleso, jaké byste nejen u nás, ale i ve světě nenašli. Tvoří ho z naprosté většiny studenti a absolventi škol Jedličkova ústavu, tedy lidé s tělesným postižením. Vyprodává koncerty i divadelní sály, jezdí koncertovat do zahraničí, na internetu mají jeho hudební klipy mnohamilionová zhlédnutí. Přitom všechno začalo jen jako zájmový hudební kroužek. Repríza z 26. února 2018.
„Přišlo mi, že muzika by mohl být dobrý způsob, jak místní studenty, kteří se mi jevili trochu pasivnější, než by ve svém věku museli být, trochu nakopnout k nějaké další práci mimo školu. A která by navíc dávala smysl,“ říká zakladatel, dirigent a manažer kapely Šimon Ornest, který do Jedličkova ústavu kdysi přišel jako vychovatel. Hned na začátku zjistil, jak moc ho práce s handicapovanými naplňuje.
Je to hrozně osvobozující. Když děláte jakoukoli jinou práci, občas máte pocit, že si nejste jisti, jestli to k něčemu je. U práce v pomáhající profesi na těch pochybách nejste.
Kapela The Tap Tap už dnes ale není jen hudební skupinou. Je spojená s mnoha dalšími projekty a aktivitami, jimiž celé společnosti ukazuje, jak důležité a potřebné je zbořit bariery nejen na chodnících, ale také v našich hlavách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.