Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš

6. únor 2016

Výběr z poezie amerického autora. V češtině kniha vyšla roku 2014 a její překladatelé obdrželi za svůj výkon cenu Magnesia litera v kategorii překladové literatury.

Poslouchejte na Vltavě 6. února 2016 ve 22:45.


Američan Shel Silverstein (1930 - 1999) byl hudebník, psal písně pro řadu interpretů (např. i pro Johnyho Cashe) a získal za ně i cenu Grammy a dvě oscarové nominace.

Dnes je ale znám především jako kreslíř a básník pro děti. Ve své vlasti patří k moderním klasikům dětské literatury a je velice populární - milují ho děti i dospělí, zejména pro jeho hravé, až uličnické nápady, pro jeho jedinečný humor.

Originál knihy Jen jestli si nevymýšlíš vyšel roku 1981 a vysloužil si řadu ocenění. Rekordně dlouho - 182 týdnů - se také udržel na seznamu bestsellerů deníku New York Times. Od té doby se prodalo více než pět miliónů výtisků, což je u dětské knížky nevídané.


Překlad: Zuzana Šťastná, Lukáš Novák a Stanislav RubášPřipravila: Vladimíra BezdíčkováRežie: Aleš Vrzák

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...