Sedmé nebe s Jaromírem Honzákem: Joni & Jaco

21. listopad 2021

Nedávné 78. narozeniny vizionářské písničkářky Joni Mitchell připomínáme prostřednictvím její jedinečné tvůrčí etapy po boku legendárního basisty Jaco Pastoria. 

Hudebnice, které věnujeme toto vydání Sedmého nebe, pochází z Kanady, v listopadu slaví narozeniny a její rodné jméno je Roberta Joan Anderson. Ve škole dost trpěla, protože se spíše zajímala o malování a také krátce chodila na hodiny klavíru. V devíti letech prodělala lehčí formu obrny a po vyléčení její zájem o umění ještě zesílil. Jako samouk se začala učit na kytaru a protože jí obrna oslabila levou ruku, vymýšlela si alternativní způsoby ladění jako kompenzaci svého handicapu.

Joni Mitchell začínala jako folková písničkářka a brzy se stala velmi úspěšnou. Postupně se však folkovému zvuku vzdalovala a hledala nové možnosti hudebního vyjádření. Vytvořila si také silný názor na to, jak by měla vypadat spodní část hudebního spektra, ale zatím nepotkala basistu, který by její představy naplnil. „Když se objevil Jaco, dělal přesně, co jsem chtěla - což byl kontrapunkt k mým melodiím. Bylo to, jako bych si ho vysnila. Nemusela jsem mu dávat žádné pokyny, jen mu dát volnost a užívat si, co dělal,“ vzpomíná Joni.

V pořadu zazní ukázky ze společné diskografie těchto dvou hudebních géniů, z desek Hejira, Don Juan's Reckless Daughter, Mingus a z koncertního alba nazvaného Shadows and Light.

Spustit audio