Samuel Beckett: Všichni, kdož padají

03604969.jpeg

Hra o stárnoucí manželské dvojici s Olgou Scheinpflugovou a Zdeňkem Štěpánkem v hlavních rolích.

Poslouchejte na Vltavě 12. dubna 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 18. dubna 2016.

Banální situace - cesta staré paní Rooneyové na nádraží naproti nevidomému manželovi a jejich společná cesta zpět domů - se v Beckettově hře stává hlubokým podobenstvím lidského údělu.


Když se na konci hry pan Rooney zeptá paní Rooneyové, na jaké téma měl v neděli u nich v kostele farář kázání, paní Rooneyová odpovídá: „Hospodin podpírá všechny, kdož padají.“ Oba starci, umlácení chorobami a tíží života, se dlouze a upřímně smějí.

Inscenace režiséra Jiřího Horčičky patři k tomu nejlepšímu, co kdy bylo v Českém rozhlase natočeno. Jistě k tomu přispělo i obsazení hlavních postav. Inscenaci uvádíme při příležitosti sto desátého výročí narození Samuela Becketta.


Osoby a obsazení: paní Rooneyová (Olga Scheinpflugová), pan Rooney (Zdeněk Štěpánek), Christy, venkovský kočí (Josef Kemr), pan Tyler, burzovní makléř ve výslužbě (Jaroslav Raušer), pan Slocume, účetní dostihové dráhy (František Smolík), Tommy, nosič (Eduard Cupák), pan Barrell, přednosta stanice (Vladimír Hlavatý), slečna Fittová, žena kolem třicíti (Vlasta Chramostová), Jerry, malý chlapec (Ivan Herold) a další

Autor: Samuel Beckett Překlad: Josef KaušitzDramaturgie: Jaroslava StrejčkováRežie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1964.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby