S Radkem Baborákem o J. V. Stichu-Puntovi, lesním rohu a české hornové škole
S hornistou a dirigentem Radkem Baborákem o J. V. Stichu-Puntovi, o všemožných věcech kolem lesního rohu i o tom, proč by zařadil tradici české hornové hry na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
„Všeho do puntíku dosáhl Punto díky múze české...“
O největším českém hornistovi minulosti s nejslavnějším českým hornistou dneška hovoří Zdeněk Havlíček. Tématem ovšem není pouze Jan Václav Stich-Punto – na řadu přijdou např. také otázky spojené s vývojem a konstrukcí lesního rohu, s technikami hry na něj i s výjimečností české hornové školy.
Je Radek Baborák reinkarnací J. V. Sticha? Co dělá hornistova pravá dlaň v roztrubu nástroje? Vznikla již k držení lesního rohu psychoanalytická studie? Jaký je rozdíl mezi krytím feny a krytím horny? Proč je v orchestrech málo trumpetistek, ale nemálo hornistek? Existují „stradivárky“ mezi hornami? Proč si tradice české hornové hry zaslouží být zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO? Odpovědi na tyto i mnoho dalších otázek můžete hledat v Akademii, která vznikla k výročí 220 let od doby, kdy Jan Václav Punto ztich’.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.