Rok poté. Poslechněte si koncert k uctění památky obětí tragédie na FF UK a v Klánovicích

19. prosinec 2024

Připojte se s námi prostřednictvím rozhlasových vln k benefičnímu koncertu z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze a uctěte památku obětí tragických událostí, které se udály v prostorách Filozofické fakulty Karlovy univerzity a v Klánovickém lese v prosinci minulého roku. K akci se též připojují další instituce v Praze, Ostravě a Pardubicích. Poslechněte si záznam přímého přenosu z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze z 21. prosince.

Hovoří
Milena Králíčková (rektorka Univerzity Karlovy)
Eva Lehečková (děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy)
Tomáš Halík (katolický kněz a filozof) a další.

Hudební program
Martina Vídenová - In perpetuum                                                            
Miroslav Tóth - Ticho jako hurikán (na texty Fedora Gála pro smyčcové kvarteto a elektroniku)

Účinkují
Dystopic Requiem Quartet
Pražský komorní sbor
Jan Bubák - dirigent
Lucie Silkenová
a další

„Chceme zároveň touto cestou podpořit diskusi o potřebě věnovat se více duševnímu zdraví dětí a mladých lidí. Prokazatelně se zvyšuje počet duševních problémů i sebevražedných sklonů již v tomto věku. Prevence je v tomto směru nedostatečná. Je třeba takové problémy podchytit včas a využívat k tomu prostředí vzdělávacích institucí,“ konstatují organizátoři projektu Rok poté.

Koncert připomněl události tragických útoků v sídle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v Praze a v Klánovickém lese, které si vyžádaly 16 obětí na životech a desítky zraněných. S rodinami a blízkými obětí hluboce soucítíme.

Koncert Rok poté v v Akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora a pietní akt před FF UK,  21. 12. 2024

Na vzpomínkovém koncertu zazněla skladba In perpetuum Martiny Vídenové, ke které napsala text doktorandka Ústavu hudební vědy na FF UK Dominika Moravčíková, a Ticho jako hurikán Miroslava Tótha s textem Fedora Gála. „Ke spolupráci jsem oslovila Mira, protože se hudbou vyjadřuje k podobným problémům jako já, a je to navíc nadaný umělec,“ píše na svém facebookovém profilu skladatelka Martina Vídenová.

Na koncertu vystoupily Dystopic Requiem Quartet, Pražský komorní sbor, pěvkyně Lucie Silkenová a další, dirigoval Jan Bubák. Skladby jsou věnované obětem, jejich rodinám a blízkým. Autoři projektu chtějí také rozvinout diskuzi o potřebě věnovat se více duševnímu zdraví dětí a mladých lidí. V rámci události podpoří neziskovou organizaci SOFA (Society for all), která pečuje o duševní zdraví dětí. Tato společnost šíří osvětu v oblasti vzdělávání a pomáhá všude tam, kde je to potřeba.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.