Robert Ranke Graves: Důkaz blahobytu

13. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pšenice, úroda (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

O svých historických románech si původně myslel, že to jsou prostě bezvýznamné komerční produkty. Přesto je uznáván jako romanopisec, roku 1934 vydal svou nejúspěšnější knihu Já, Claudius. On sám se ale vždy v první řadě považoval za básníka a ve své poezii byl obrazoborec. Literární dílo Roberta Gravese je obrovské, povídka Důkaz blahobytu je z něj jen malou ukázkou. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Robert von Ranke Graves (24. července 1895 - 7. prosince 1985) během svého dlouhého života vytvořil více než 140 děl.

Narodil se ve Wimbledonu v Anglii. Po vzplanutí první světové války téměř okamžitě opustil klasická univerzitní studia a narukoval do Royal Welch Fusiliers (RWF; nejstarší waleský pěší regiment britské armády). V bitvě na řece Sommě utrpěl tak vážná zranění, že byla jeho rodina informována o jeho smrti. Uzdravil se, ale do konce života měl poškozené plíce.

Po konci první světové války nastoupil na Oxfordskou univerzitu a snažil se uživit s pomocí malého obchodu. Roku 1926 nastoupil na místo na káhirské univerzitě, doprovázen svojí ženou, dětmi a básnířkou Laurou Ridingovou, s níž se po rozvodu i oženil a spolu vydávali literárně-kritická díla.

Je autorem komentované sbírky řeckých mýtů a mnoha dalších děl, zabývajících se antickým prostředím. Roku 1961 se stal profesorem poezie na Oxfordské univerzitě, toto místo si udržel až do roku 1966.

Zemřel 7. prosince 1985 po dlouhé nemoci, je pohřben na Mallorce, kde se svou poslední životní družkou žil. O jeho bouřlivém vztahu s Laurou Ridingovou byl v Hollywoodu natočen film nazvaný Poetic Unreason, do kin byl uveden na jaře roku 2005.

Účinkují: Petr Pelzer, Lukáš Hlavica a Jan Szymik
Autor: Robert Graves
Překlad: Ĺubica a Štěpán Jindrovi
Rozhlasová úprava: Dagmar Oravová
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2005.

 


autoři: Klára Fleyberková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.