Řidič paní Daisy v Divadle Ungelt

18. duben 2003

Úspěšně se daří překonávat samotu hrdinům americké (několika cenami ověnčené) hry uváděné Divadlem Ungelt. Napsal ji Alfred Uhry, v překladu Alexandra Jerieho má název Řidič paní Daisy a její filmová verze získala v roce 1990 čtyři Oscary.

Příběh o pozvolném a nelehkém sbližování bohaté židovské vdovy a jejího černého šoféra režíruje Ladislav Smoček z Činoherního klubu. Alena Vránová, která v Ungeltu excelovala již podvakrát (ve Weskerově Bouřlivém jaru a Marcusově tragikomedii Jak vraždili sestru Charlie), charakterizovala starou dámu v celé její rozporuplnosti a přitom tak, že skrze průhledné fazety pýchy i lidskosti, tvrdohlavosti i porozumění, rozmarnosti i smyslu pro realitu prosvítá její životní osud a s jemnou komikou je zpřítomňován i proces neúprosného stárnutí.

Alena Vránová a Stanislav Zindulka

Stanislav Zindulka se s úskalím podstatně plošší postavy negramotného, leč velmi lidského, citlivého a inteligentního černého šoféra snažil vyrovnat evokací jakéhosi lidového "fištronství", ale schematismus autorova snad až příliš proklamativně "humanistického" a "pozitivně laděného" textu přece jen zcela nezdolal. Reálné akcenty do této americké romance vnesl Jaromír Dulava v roli starostlivého Daisina syna.

autor: Bronislav Pražan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.