Richard Hugo: Básně o kamenech

5. březen 2016

Naděje vepsaná do nerostů. Básně z posledního tvůrčího období amerického básníka.

Poslouchejte na Vltavě 5. března 2016 ve 22:45.


Básně o kamenech - to je zvláštní, zemitá poezie, která pochází z posledního tvůrčího období amerického básníka Richarda Huga. V textech se kromě přírodních motivů objevuje také tíhnutí k transcendenci, snaha uchopit vlastní existenci mezi palec a ukazováček a smířit se s tou drobnou křehkostí. Richard Hugo (rozený jako Richard Hogan) přišel na svět v roce 1923 v americkém White Center ve státě Washington. Jeho život a tvorba jsou ovšem bytostně spojeny s americkým Severozápadem. Vyrůstal v Seattlu, kde absolvoval též univerzitní studia a kde byl na čas zaměstnán v leteckém velkozávodě Boeing.

Za války sloužil v letectvu na evropských frontách, kde získal i řadu vyznamenání. Na Montánské univerzitě v Missoule založil program tvůrčího psaní, v němž také sám učil. Blízké přátelství jej spojovalo s básníkem Jamesem Wrightem. První publikovanou básnickou sbírkou bylo Hejno štik z roku 1961. Jeho Sebrané básně vyšly roku 1984, tři roky po básníkově smrti - Richard Hugo zemřel v roce 1982 na leukémii.


Účinkuje: Ladislav Kolář

Autor: Richard Hugo Připravil ze svých překladů: Josef JařabMistr zvuku: Zdeněk PrchlíkRežie: Tomáš Soldán

Natočeno v Olomouci.

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...