Rezonátoři. Osobnosti české experimentální scény v pětidílném cyklu Pavla Klusáka

Rezonátoři. Lucie Páchová: Do nitra Afriky i sebe samotné

Zpěvačka a autorka Lucie Páchová, hudebnice akademicky vzdělaná a zároveň divoká poutnice indickým subkontinentem a řadou zemí černé Afriky, o sobě píše: „Jádrem mojí umělecké praxe je zájem o poslech a o různé vrstvy prožitku naslouchání. Prozkoumávám je skrze svůj hlas, v improvizacích, skladbách, performancích, terénních nahrávkách, zvukových instalacích, videích nebo i výuce a sdílení.“ 

„Často pracuji s hlasem, terénními nahrávkami, zvuky nalezených předmětů, preparovanou citerou, jednoduchou elektronikou nebo pohybem, abych se dostala do interakce s lidmi, místy, zvířaty nebo předměty kolem sebe…“

V pořadu znějí její nahrávky se skupinami Arará, Paliome, Love Me a Talaqpo: v přímé citaci i skrze Luciin zpěv tu znějí dnešní podoby kmenových kultur Indie či Afriky.

autor: Pavel Klusák | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.