Reflexe života jako takového. Viktor Špaček v povídkové sbírce Čistý, skromný život zkoumá, jak uchopujeme život v jeho každodennosti
Jakým způsobem se Viktor Špaček coby básník posunul k próze a jak se od předchozího souboru povídek vyvinul jako prozaik? Jak se z jeho pohledu liší tvorba poezie a povídek, jaký je jeho proces psaní a co je tématem povídkové sbírky Čistý, skromný život?
Čtěte také
„Pro mě jako původem básníka je stylová rovina důležitá a často může nést i smysl dané věci. Ve stylu mých povídek je spousta metafor, protože když potřebujete něco popsat, může být metafora neuvěřitelně účinná. Ale když píšete nějakým způsobem barevně, je pak těžké vybalancovat, aby se z těch metafor nestávala vata. Snažím se to tedy vyvažovat i s tím funkcionalistickým způsobem, kdy se vyjadřujete především příběhem a celkem textu,“ líčí Viktor Špaček, jehož kniha Čistý, skromný život získala cenu Magnesia Litera 2023 v kategorii próza.
Nakolik je jeho styl a způsob psaní racionální a vědomě uchopený? Jak ovlivňuje vyznění příběhu vyprávěcí pozice? V čem je literatura výjimečná? Kteří autoři ho inspirují? Na to se Viktora Špačka ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Související
-
Netradiční rodiny v dětských knihách vyvolaly skandál v Rusku i Maďarsku
Knihy musí být označeny varováním před nevhodným obsahem, nesmějí se prodávat! To není snaha zviditelnit kontroverzní román, ale kauza týkající se knížek pro nejmenší.
-
Komiks Sibiřské haiku čerpá z rodinné historie, obecné paměti i domyšlených detailů
Jak zpracovat deportace Litevců na Sibiř za 2. světové války srozumitelně pro děti, aby je to neděsilo až příliš?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka