Ray Bradbury: Marťanská kronika
Četba na pokračování z uceleného souboru vědeckofantastických povídek amerického spisovatele, ve kterém autor líčí americkou kolonizaci Marsu ve třicátých letech 21. století. V rámci Sci-fi léta na Vltavě připomínáme 100. výročí narození spisovatele Raye Bradburyho (22. 8. 1920). Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Nadčasové dílo třicetiletého autora spojuje poutavou a napínavou četbu s vyslovením skrytých problémů moderní společnosti. Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Lidé přicházejí na rudou planetu a svým vpádem ruší její tiché kouzlo. Nakonec však po letech nesnadného vzestupu a následného pádu planetu stejně opouštějí a ponechávají ji znovu osamělou a ztichlou.
Jen vítr se prohání opuštěnými městy Pozemšťanů a dávno vymřelými letovisky Marťanů. Po atomové katastrofě na Zemi se pak na Mars vydá jen několik jedinců, aby zde založili novou civilizaci. Celou knihou prostupuje zvláštní lidská touha po dálkách, nostalgie a smutek nad pádem marťanského ráje, který lidé ničí od svého prvního přistání na písečné planetě.
Čtěte také
O Marsu psala řada autorů. V době, kdy převládala vize barvotiskových dobrodružství, jež na Marsu králů a princezen zažívají odvážní hrdinové, přišel Bradbury s originální vizí plnou poetických obrazů. A právě tato jeho vize přetrvala a udivuje čtenáře svou působivostí dodnes.
Související
-
Starost o hodnoty, bez nichž je lidský život pustý. Před sto lety se narodil Ray Bradbury
Ke stému výročí narození Raye Bradburyho si v rámci Sci-fi léta na Vltavě připomínáme jeho tvorbu, ať už se jedná o tajuplné povídky, slavné prózy nebo nostalgický román.
-
Vyberte si nejlepší audioknihy v podání předních herců
Máte rádi mluvené slovo, audioknihy, rozhlasové hry a četbu? Nabízíme vám výběr toho nejlepšího. Vše můžete poslouchat zdarma.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.