Raphael Roginski: S kytarou kolem Černého moře do Oděsy. Novinky experimentální scény s Pavlem Klusákem

25. leden 2024

Raphael Roginski z Polska sbírá mezinárodní ohlas jako kytarista, ale taky jako autor, který dokáže různým albům a různým projektům dát velmi odlišnou poetiku.

Nyní tu jsou dvě nová alba: Talán je titul z roku 2023, který sbírá řadu výročních ocenění. Představuje travelog beze slov, hudební zápisky z cesty kolem Černého moře. A pak je tu úplně nová deska: polsko-africká kapela Hizbut Jámm, jejíž stylový mix je osobním komentářem k současnému světu.

V „deníkovém“ vydání komentuje Pavel Klusák i další hudbu. Jejími autory jsou Jiří Šlitr, Daniel Johnston, Moondog, Lost Girls, Gina Birch, Kim Myhr a Irena & Vojtěch Havlovi.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.