Radůza: Kupředu plout

30. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radůza: Kupředu plout

LIVE záznam koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a zpěvačky Radůzy. Jedná se o unikátní hudebně-dramatické zpracování osudů Anity Garibaldi, ženy slavného italského revolucionáře. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Radůza ve svých písních vnímá historické události spíše jako přibližný časový rámec, důležitější pro ni je vykreslení vztahu dvou lidí. Písně se na albu střídají s melodramatickými pasážemi v podání herce Miloše Stránského. Ten se ujal role vypravěče, který posouvá příběh za doprovodu hudby kupředu. Radůzu na nahrávce doprovodil kytarista Josef Štěpánek a perkusionista Miloš Dvořáček. Hudební aranžmá pro symfonický orchestr Českého rozhlasu obstarala skladatelka Jana Vöröšová. Album Kupředu plout obsahuje celkem 23 tracků, z toho je 10 svěřeno recitaci Miloše Stránského, 9 písním Radůzy a 4 tracky patří orchestrální předehře a mezihrám, mezi nimiž nechybí ani bubenické sólo Miloše Dvořáčka. Orchestrální pasáže v epicky výpravné orchestraci Jany Vöröšové mají silný dramatický náboj. Nechybí však ani lyrické kontrasty, které milostné verše Radůzy pouze dynamicky citlivě a zvukomalebně dokreslují. (…)  

(…) Ztvárnění osudů Anity Garibaldi má rozhodně svůj půvab také díky skvěle hrajícímu Symfonickému orchestru českého rozhlasu pod taktovkou Jana Kučery. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Supraphon.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.