Prostě. Verše životních a citových konstant Vladimíra Holana v podání Radovana Lukavského
Rudolf Matys vybral z Holanova obrovitého díla (bezmála třicet básnických sbírek, dvě knihy próz, objemný svazek překladů) ty básně, které se dotýkají životních a citových konstant. Poslechněte si je v interpretaci Radovana Lukavského. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
„Básníka nemůže omluvit nic, ani jeho smrt.“
Účinkuje: Radovan Lukavský
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno: v roce 1977
„To jenom poetické ničí poezii.“
„Jakou lžíci máš, tolik nabereš.“
Z podobných básnických aforismů, vybraných z díla Vladimíra Holana, by se dala sestavit celá knížka, a téměř každý z nich by mohl poskytnout látku k samostatné studii. Podobně je možné pohlížet i na každý básnický výbor z Holanovy tvorby.
Související
-
Vladimír Holan: Kolury
V básníkově díle ojedinělé prózy, které vydal v roce 1931 v edici Paprsek Vlastimil Vokolek. Připravil Dominik Mačas. Účinkuje Jan Dvořák. Režie Jakub Doubrava.
-
O knize Umlkám do čekání a s knihkupcem o Deníku knihkupce
Martin Dvořák z obsáhlé korespondence Vladimíra Holana vybral deset osobností do knihy Umlkám do čekání. A nad knihou Deník knihkupce Shauna Bythella s Vladimírem Šebkem.
-
Málokdo se jim věnuje, a tak o nich píšu, říká o moravských Sudetech básnířka Irena Šindlářová
Mluví o sobě jako o digitálním antitalentu a osobě nevybavené do dnešní rychlé doby, přesto ji však baví se v ní pohybovat. Hostem Michala Bureše byla Irena Šindlářová.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.