Promazávat, rozšiřovat, vstřebávat fantaskní světy –⁠ co s námi dělá VR a film?

19. červen 2023

Virtuální realita ukazuje i světy zcela jiné než je ten hmotný. Jaké terapeutické možnosti, či rizika traumatu přináší náhled života odehrávajícího se v jiných digitálních dimenzích? O interakci a formách vyprávění v simulovaném prostředí mluví Anna Herza Tydlitátová s umělcem Andrejem Boleslavským a dramaturgem LFŠ Ondřejem Moravcem. Jan Jílek, programový ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti, dodává, že na kultovní festival patří němé filmy i nové technologie.

Jan Jílek a Andrej Boleslavský v mediované realitě na Vltavě

Virtuální realita je silné médium. Učení přes simulaci dává možnost chybovat.
Andrej Boleslavský

Festival 49. Letní filmová škola Uherské Hradiště letos se koná od 28. července do 3. srpna. Mimo filmů, přednášek a koncertů opět nabídne sekci věnovanou virtuální realitě. Letošní VR sekce na téma O těle a duši umožní intenzivní a různorodé transformační zážitky – diváci se setkají třeba s depresí, transgenderem, body positivity, těhotenstvím nebo autismem. Jedním z projektů propojujících práci s tělem a téma duševního zdraví bude i oceňovaný český snímek Ondřeje Moravce Tmání.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.