Programem Ji.hlavy se proplétají osudy mladých lidí, kteří čelí nástrahám systému
Protagonistky filmu Opouštět Počátky režisérky Lindy Kallistové Jablonské i hrdiny filmu Nebe Tomáše Etzlera sledujeme na cestě k naplnění jejich snů. Jak se perou s problémy, které jim přináší život se sociálním, fyzickým nebo mentálním handicapem? Jak je možné, že se i přes náročnost životních cest protagonistů podařilo vytvořit snímky, které přinášejí naději? Poslechněte si ArtCafé o dokumentech, které zachycující prostředí čínského sirotčince a českého výchovného ústavu.
Související
-
Nachází štěstí v momentech, kterým se ostatní vyhýbají, říká Linda Kallistová Jablonská
Na rozhovor do vinohradského studia přiběhla dokumentaristka Linda Kallistová Jablonská ze šest kilometrů vzdálené čtvrti Střešovice, kde s rodinou žije.
-
Děti z čínského sirotčince jsou pro mě důkazem zrůdnosti komunistické ideologie, tvrdí novinář
Jeho dokument Nebe právě vstupuje do českých kin. „Díky němu se do Číny jen tak nepodívám,“ přiznává novinář Tomáš Etzler v Blízkých setkáních.
-
Dívkám z ústavu nechybí sebevědomí, říká o filmu Počátky...
Tři roky pozorovala dívky z výchovného ústavu, jak se proměňují a v životě rozhodují. Vznikl tak celovečerní dokument Počátky. „Dostala jsem se do jiného prostředí ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.