Pro Evu Kmentovou byla typická samostatnost a pracovitost, říká Polana Bregantová. Její sochy mají dodnes světovou kvalitu
Materiál, ze kterého Eva Kmentová a Olbram Zoubek tvořili sochy, sloužil malé Polaně Bregantové ke hře i k ochutnávání. Dnes se o pozůstalost svých rodičů stará v rámci nadačního fondu, kde také kontroluje pravost jejich děl; u dobře udělaných bronzů prý dumá dost dlouho. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvila ale i o tom, jak se coby klidná žena nakonec skvěle potkala se studiem knihovnictví. Výstavu Evy Kmentové v Domě umění v Brně je možné vidět do 19. listopadu. Repríza.
Související
-
Lidská důstojnost. Muzeum Kampa konfrontuje tvorbu životních partnerů Evy Kmentové a Olbrama Zoubka
Pražské Muzeum Kampa přináší výstavu dvou umělců, v jejichž sochařské tvorbě hrál nejdůležitější roli člověk s niterným prožitkem lidské existence.
-
Dům výtvarnic Válových v Kladně býval místem vzrušených debat umělců
Výtvarnice, sestry Jitka a Květa Válovy, spolu strávily celý život. Narodily se 13. prosince 1922 v Kladně, bydlely v jednom domě a společně tvořily.
-
Eva Kmentová: TEĎ
Výběr z úvah, dopisů a básní sochařky Evy Kmentové, z textů Ludmily Vachtové, Jiřiny Haukové, Adrieny Šimotové, Jiřího Šetlíka, Karla Srpa a dalších vybral Petr Veselý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.