Přítelkyně z domu smutku a další výrazné rozhlasové realizace Jany Štěpánkové

21. prosinec 2018

Po těžké nemoci zemřela v 84 letech Jana Štěpánková, někdejší hvězda Vinohradského divadla a herečka známá řadou televizních a filmových rolí. Také v rozhlase ztvárnila mnoho pozoruhodných postav a svým nezaměnitelným hlasem a projevem ozdobila i četby prózy a poezie. Některé rozhlasové role jsme pro vás vybrali k poslechu po dobu jednoho týdne on-line.

Přítelkyně z domu smutku. Četba z lágrové prózy Jany Kantůrkové

Popisem každodenního života v Ruzyni, chování spoluvězenkyň a bachařů, vytváří Kantůrková dokonalou atmosféru nápravně výchovného zařízení počátku osmdesátých let v Československu. Všechno toto v rozhlasové podobě zůstává. Bezmoc, surovost, násilí, lež, ale i lidskost, pochopení a naděje. Přednes Jany Štěpánkové odpovídá kultivovanosti textu předlohy i životnímu postoji hlavní hrdinky, která se najednou ocitá v cizím a jiném prostředí a setkává se s cizími a jinými lidmi.

Figarův rozvod. Rozhlasová hra rakouského dramatika Ödöna von Horvátha, kde Jana Štěpánková ztvárnila roli hraběnky

Ödön von Horváth: Figarův rozvod

Jana Štěpánková

Jaké by asi byly další osudy hrdinů Beaumarchaisovy Figarovy svatby? Komedie z doby po měšťanské revoluci s vynikajícími hereckými výkony Borise Rösnera, Jiřího Adamíry, Jany Štěpánkové a dalších. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne.

Ödon von Horváth domýšlí a rozehrává osudy hrdinů Beaumarchaisovy Figarovy svatby. Zasazuje je ovšem do své současnosti – stejně bouřlivé jako předrevoluční Francie, avšak  poněkud krutější a syrovější. Jana Štěpánková tu ztvárnila roli hraběnky, ženy Almavivy. V inscenaci z roku 1992 dále excelují také Jiří Adamíra jako Almaviva a Boris Rösner jako Figaro.

Ödön von Horváth: Figarův rozvod

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Můj Rilke. Přednes básní v pásmu z veršů Rainera Marii Rilkeho

Z pozůstalosti Jaroslava Bílého, který z Rilkova díla vybral a přeložil, co jemu samotnému bylo nejdražší. Jana Štěpánková se představuje spolu se svým bratrem Petrem Štěpánkem.

autoři: Český rozhlas Vltava , Petr Gojda
Spustit audio