Příčiny a léčení spánkových poruch
Čeští vědci se zabývají výzkumem spánkových poruch a dosáhli úspěchu při studiu narkolepsie.
Pravidelně v měsíci březnu odborníci připomínají důležitost přirozeného, zdravého fyziologického spánku pro obnovení fyzických i duševních sil, pro vytváření paměťových stop, ale také mnoho metabolických pochodů v organismu.
V rámci Světového dne spánku a specificky i v rámci Evropského dne narkolepsie – což je jedna z asi 90 známých spánkových onemocnění – nejen upozorňují na rizika spojená se spánkovými poruchami, ale seznamují i s novými poznatky o jejich podstatě a s novými léčebnými postupy.
Jana Olivová se zeptala našeho předního odborníka na výzkum spánkových poruch, profesora Karla Šonky z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jaký vývoj v tomto ohledu zaznamenávají ve své spánkové laboratoř.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.