Příčiny a léčení spánkových poruch

21. březen 2013

Čeští vědci se zabývají výzkumem spánkových poruch a dosáhli úspěchu při studiu narkolepsie.

Pravidelně v měsíci březnu odborníci připomínají důležitost přirozeného, zdravého fyziologického spánku pro obnovení fyzických i duševních sil, pro vytváření paměťových stop, ale také mnoho metabolických pochodů v organismu.

V rámci Světového dne spánku a specificky i v rámci Evropského dne narkolepsie – což je jedna z asi 90 známých spánkových onemocnění – nejen upozorňují na rizika spojená se spánkovými poruchami, ale seznamují i s novými poznatky o jejich podstatě a s novými léčebnými postupy.

Jana Olivová se zeptala našeho předního odborníka na výzkum spánkových poruch, profesora Karla Šonky z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jaký vývoj v tomto ohledu zaznamenávají ve své spánkové laboratoř.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.